A régió egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő cége szerint a piac húzóerejét továbbra is a logisztikai és ipari projektek adják az ország második főváros címre pályázó Debrecenben. A kormányzati intézkedések hatására megindult a mozgolódás a lakásszegmensben és ígéretes a szállodafejlesztés is, ám az irodapiac továbbra sem mutat életjeleket.
Az ipari ingatlanpiaci dinamizmus egyértelműen Debrecen ugrásszerű gazdasági fejlődésében gyökerezik, a lakáspiacot pedig várhatóan a lakhatási válságra választ adó Debreceni Főnix Lakásprogram élénkíti. Ebben lát komoly lehetőségeket a Szinorg és 2030-ig százmilliárdos fejleszti tervet szeretne megvalósítani.
Szabó Sándor a cégcsoporthoz két éve érkezett általános vezérigazgató-helyettese szerint a 2030-ig szóló üzleti terv kétségkívül ambiciózus. Ekkora nagyságrend esetén a banki finanszírozás mellett a tőke biztosítása is komoly kihívást jelent. Ezért minden szóba jöhető formát vizsgálni és mérlegelni szükséges.
Ma Magyarországon többféle tőkebevonási lehetőség elérhető a vállalkozásoknak. A konkrét projekt szintű befektetőtárs megtalálása mellett tőkealapok és (Szabályozott Ingatlanbefektetési Társaságok) SZIT-ek alapítása is egyre gyakoribb megoldás. Úgy ítéljük meg, hogy már elég nagyok vagyunk ezen lehetőségek vizsgálatához
– mondta lapunknak a szakember.
A SZIT-ek esetében ritkábbak a befektetési tranzakciók, mint a részvények esetében. Nem jellemző a napi szintű kereskedés, de megítélésem szerint – fogalmazott – ez is egy kiszámítható és biztonságos befektetési forma. Mindezeket tehát vizsgáljuk, a tőkebevonás formájára vonatkozó döntést pedig, értelemszerűen a piaci folyamatok függvényében fogjuk meghozni – fejtette ki Szabó Sándor.
Szűcs Gyula tulajdonos szerint a cégcsoport képességeit mutatja, hogy az elmúlt tíz évben, amikor az ingatlanberuházási kedv Debrecenben is jelentősen erősödött, önállóan és befektetőtárssal közösen is jelentős fejlesztéseket hajtottak végre, több területen pedig úttörők voltak.
Az ő nevükhöz fűződik Kelet-Magyarország első A kategóriás irodaház fejlesztése is a Debreceni Egyetem Ipari Parkjában. Több ipari csarnok beruházásuk van, amelyet befektetőtárssal közösen fejlesztettek és hosszú távú bérbeadással hasznosítanak.
Nyitottságukat bizonyítja, hogy két évtizeddel ezelőtt – akkor még HUNÉP-ként –, ez a cégcsoport valósította meg az ország első PPP programját, majd az évek során több egyetemi kollégiumot és diákszállót fejlesztettek ilyen konstrukcióban. A Forest Offices Irodaházat pedig, az önkormányzati tulajdonú Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-vel együttműködve hozták tető alá.
A Szinorg cégcsoportról címszavakbanA Szinorg cégcsoport 25, jellemzően projektcégből álló csoport, de magába foglalja a termelő vállalatként számon tartott, építőipari kivitelezéssel foglalkozó HUNÉP Zrt.-t és a HAJDU-ALU Zrt.-t. A cégcsoport konszolidált saját tőkéje közel húszmilliárd forint. Az ingatlanfejlesztés és vagyonkezelést két évtizede emelték be a portfólióba. A piaci realitásokra reagálva most elsősorban az ipari-logisztikai fejlesztésekre és a lakásépítésre fókuszálnak – utóbbi piaci szegmensben Debrecenen kívül az ország nyugati felében is vannak terveik. |
Az ingatlanpiac utóbbi 1,5-2 évben bekövetkezett lassulása most óvatosságra int, ám vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy már nem sokáig kell a pozitív irányú elmozdulásra várni. Szinorg ambiciózus tereinek egyike egy közel 20 milliárd forintos balatonakarattyai lakópark projekt. Ezt csak akkor kívánják elindítani, ha a piacon megfelelő keresletet éreznek.
A 99 lakás építését magába foglaló fejlesztéssel a prémium szegmenst célozzák, igény esetén üzemeltetést is vállalnak.
Debrecenben pedig, egy 30-40 milliárd forint összértékű ingatlanfejlesztési csomagot készítenek elő, ebben ipari-logisztikai célú fejlesztések mellett lakó- és vegyes hasznosítású kereskedelmi ingatlanok is szerepelnek. Így a 2030-ig szóló beruházási terv fele már „csőben van”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.