BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan el lehet temetni a német autóipart: kínaiak vásárolhatják fel a Volkswagen gyárát – a wolfsburgi cég gyanúsan hallgat

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Új korszak jöhet az európai autóiparban. A háttérben a német konszern leépítései és az elektromos autók gyártásáért folyó verseny áll.

A kínai elektromosautó-gyártó Xpeng tárgyalásokat folytat a Volkswagennel és más autógyártókkal egy európai gyár megvásárlásáról, miközben gyorsítja nemzetközi terjeszkedését – jelentette a Financial Times lap alapján a Reuters és az APA hírügynökség.

Xpeng EV elektromos autó
Új korszak jöhet az európai autóiparban. A háttérben az elektromos autókért folyó verseny és a német konszern leépítései állnak / Fotó: CFoto via AFP

A Financial Times Future of the Car konferenciáján Elvis Cheng, a Xpeng északkelet-európai ügyvezető igazgatója azt mondta: 

a vállalat a Volkswagennel egyeztet arról, hogy található-e megfelelő helyszín Európában gyártókapacitás létrehozására.

A lap szerint a Xpeng új európai üzem építését is mérlegeli. Cheng szerint a Volkswagen gyárai kissé elavultak, és nem minden esetben felelnek meg a vállalat legújabb vagy jövőbeni termékei gyártási igényeinek.

A német autógyártó átfogó átalakítást hajt végre európai működésében: csökkenti termelési kapacitásait és több tízezer munkahely leépítését tervezi. Oliver Blume, a Volkswagen vezérigazgatója korábban jelezte, hogy a vállalat vizsgálja a kihasználatlan európai kapacitások átadásának lehetőségét kínai partnerek számára.

A két vállalat Kínában már együttműködik. A Volkswagen 2023-ban mintegy 700 millió dollárért 5 százalékos részesedést szerzett a Xpengben, és nemrég megkezdődött az első közösen fejlesztett modell gyártása Kínában.

A Volkswagen nem kommentálta a Financial Times értesülését a Reuters érdeklődésére.

Korábban megírtuk, hogy az AutoWallis háromoldalú megállapodást kötött a Salvador Caetanóval, valamint az innovatív, mesterséges intelligenciára specializálódott kínai autógyártóval, a Xpenggel a kínai márka romániai disztribúciójáról.

A megállapodás a régió három országában már 2025-ben bejelentett és elindított együttműködés alapjaira épül. Ormosy Gábor, az AutoWallis vezérigazgatója a Xpeng regionális terjeszkedésével kapcsolatban arról beszélt, hogy a vállalat számára fontos mérföldkő a román piac megszerzése. Kiemelte: a kínai elektromosautó-gyártó az AutoWallist és partnerét, a Salvador Caetanót bízta meg a régió negyedik piacának kezelésével is.

A vezérigazgató szerint Románia stratégiai jelentőségű piac, mivel Kelet-Közép-Európa második legnépesebb országa. Hozzátette: a társaság már három országban megkezdte működését 2025-ben, a romániai jelenlét pedig becsléseik szerint további mintegy 60 százalékos értékesítési volumenbővülési lehetőséget jelenthet a vállalat számára.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.