A kapacitás növelésére az LNG Hrvatska vállalat a norvég Wartsila Gas Solutionsszal írt alá megállapodást egy 22,9 millió euró értékű új átalakító modul beszerzéséről. 

Floating LNG Terminal With Fuel Seeing Boom In Demand
Fotó: Bloomberg

A horvát kormány még tavaly augusztusban döntött arról, hogy másfél éven belül 2,9 milliárd köbméterről 6,1 milliárd köbméterre növelik a krki LNG-terminál kapacitását, a hozzá tartozó új gázvezeték-hálózat megépítését pedig három éven belül tervezik. Az előbbi 25 millió euróba, az utóbbi 155 millió euróba kerül, amelynek egy részét az fedezi.
Davor Filipovic horvát gazdasági miniszter az aláírást követően elmondta: az újabb átalakító modul 22 hónap alatt készül el, a beépítését pedig 2025 nyarán tervezik.

Technológiailag a cseppfolyósított földgázt természetes gázállapotba kell alakítani a megfelelő hőmérsékleten. Az átalakító technológiát a kikötő melletti szárazföldön vagy hajókon, platformokon úszó létesítményeken működtetik. A gázt ezután csővezetéken keresztül szállítják tovább.
A terminál az átalakítás idejére, de legfeljebb 30 napra a szállítást megszakítja, a kapacitásbővítés után 700 ezer köbméter gázt lesz képes lefejteni és továbbítani a termináltól a központi elosztóig – mondta Hrvoje Krhen, az LNG Hrvatska igazgatója.

A tervezett technológia a jelenlegivel megegyező, és megfelel a legmagasabb környezetvédelmi előírásoknak, így új környezeti hatástanulmány készítése nem szükséges

– tette hozzá.

Ivica Ara, az ország vezető gázpiaci vállalata, a Plinacro igazgatósági tagja elmondta: a vállalat már kiírta a pályázatot a Zlobin-Bosiljevo vezeték bővítésére, amelynek 2025-re kell elkészülnie. További gázvezeték-bővítés szükséges, hogy a megnövekedett gázkapacitásokat onnan tovább lehessen szállítani Magyarországra és Szlovéniába.    

Ara elmondta, hogy a Szlovéniába vezető gázvezetékhez már megvan az építési engedély, a két ország megállapodott arról, hogy melyik félnek mit kell tennie. Hozzátette: ha rövid időn belül a pénzforrás is meglesz hozzá, megkezdődhetnek a munkálatok. 

Magyarországgal kapcsolatban elmondta: ott még be kell fejezni bizonyos projekteket, amelyek a következő három-négy évben várhatók.

A Jutarnji List című napilap tudósítása szerint a zágrábi kormány 3,6 milliárd euró hitelt kér az Európai Bizottságtól a Nemzeti Helyreállítási és Ellenálló-képességi Terv keretében az új gázvezeték-hálózat megépítésére Szlovénia, Magyarország és Bosznia-Hercegovina, valamint közvetve Ausztria és Bajorország felé. 

Horvátország eddig 5,5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást kapott a helyreállítási alapból, amelynek másik részével, a lehetőségével eddig nem élt. A kölcsönt Horvátország az LNG-terminál és a gázvezeték-hálózat fejlesztése mellett villamosenergia-előállító és -elosztó üzemek építésére, hidrogéntermelésre, valamint a tömegközlekedési járművek energetikai fejlesztésére fordítaná.