BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is a magyar lakossági rezsi a legalacsonyabb az unióban, de meglepetéseket is hozott az október

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az Európai Unión belül októberben is Magyarországon volt a legalacsonyabb a villamos energia és a földgáz a lakosság számára. Az EU-n kívül azonban az áram Norvégiában és Ukrajnában is kevesebbe került, mint Magyarországon, a gáz pedig Ukrajnában.

Az európai országokon belül Norvégiában és Ukrajnában is alacsonyabb volt a villamos energia bruttó végfelhasználói ára a lakosság számára októberben, mint Magyarországon, de uniós összevetésben Magyarország maradt a legkedvezőbb pozícióban. A földgáz is a hazai lakosság számára volt a legolcsóbb az EU-ban, míg Európa egészében Ukrajnában.

Woman,Making,Fresh,Espresso,In,Coffee,Maker.,Coffee,Machine,Makes
Az EU-n belül a magyarok főzték a kávét a legolcsóbb árammal.
Fotó: Shutterstock

Az adatok a finnországi VaasaETT havonkénti elemzéséből származnak, és tulajdonképpen nem országokra, hanem csak azok fővárosaira vonatkoznak a helyi adóhatóságoktól kapott számokból kalkulálva.

Elképesztően szór az uniós rezsi értéke

Az árampiacon a vizsgált 33 főváros lakossági áramtarifáin belül nyolcszorosnál nagyobb eltérések is voltak, de a legolcsóbbnak számító Kijevet is figyelembe véve a különbség tizenkétszeres volt. Az áram Dublinben (48 eurócent kilowattóránként), Londonban, Berlinben és Rómában került a legtöbbe. A budapestieknek 9,61 eurócentes egységárat kellett fizetniük, ennél az uniós átlag több mint két és félszer volt nagyobb: 25,90 eurócent. Az európai átlag kicsit alacsonyabbra, 24,22 eurócentre jött ki. Az átlagosnál a kelet-európai országok közül csak a cseh, a lett és az észt fővárosban volt magasabb a lakossági áram bruttó ára. Bár az októberi kiskereskedelmi áramárak viszonylag stabilak voltak, a lakossági tarifákat egyéb, részben szabályozási tényezők azért itt-ott megmozgatták. 

A koppenhágai háztartások például a tarifán belüli elosztási díj növekedése miatt fizettek 7 százalékkal magasabb árat, mint egy éve, a dublinieknek kiszámolt egységárat az energiaadó tolta fel 4 százalékkal, a vilniusiakét pedig magának az áramnak a drágulása növelte 3 százalékkal.

Hasonló okból viszont estek is az árak. Oslóban egyenesen 11 százalékos volt a zuhanás annak köszönhetően, hogy olcsóbb lett a helyi piacon a villamos energia. A bécsieknek az energiaár esése és energiaadó mérséklése hozott 11 százalékos árenyhülést, Helsinki, Stockholm és Varsó lakosainak szintén az energiaáré 9, 8 és 8 százalékost, de Varsóban kisebb lesz az elosztás díja is.

 

 

Gázrezsi: sok országban drágult a molekula, többet fizethetett a lakosság

A lakossági gázárak mindig Stockholmban a legmagasabbak, de ezzel kapcsolatban a VaasaETT mindig fel is hívja a figyelmet a svéd gázpiac sajátosságára: a szegmens viszonylag kicsi, gázt mindössze 77 ezer háztartást használ, ebből 55 ezret lát el az elkülönült fővárosi hálózat. Így azután a stockholmi tarifák tizenegyszer voltak magasabbak a (legalacsonyabb) budapestieknél, tizennégyszer a nem uniós kijevinél, és háromszor az európai átlagnál. Az utóbbinál térségünkön belül csak a prágai és a ljubljanai lakossági gázár került többe.

 

 

Ezen a piacon is volt három nagyobb (és néhány kisebb) áremelkedés októberben. A földgáz (molekula) drágulása Tallinnban 15 százalékos, Brüsszelben és Párizsban 11-11 százalékos emelkedést hozott, de az észt fővárosban jutott szerep az elosztási díjra, a belgiumiban pedig az energiaadóra is. Prágában ezzel szemben 10 százalékos áresést hozott a földgáz ottani olcsóbbodása.  

Októberben Európa-szerte nőttek kissé a piaci földgázárak.   

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.