BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU bojkottálja, Ázsia pedig köszöni szépen és spájzolja rendesen az orosz olajat

Oroszország napi több millió hordó olajat értékesít a keleti országoknak. Az Európai Unió a múlt héten fogadta el a sokadik Oroszország elleni szankciócsomagját. De úgy tűnik, nincs sok hatása.

Oroszország négyhetes átlagos nyersolajexportja már második hete emelkedett, miközben az ország zászlóshajójának számító Ural olaj importja visszaesett – számolt be a Bloomberg.

Imported Crude Oil Tanker olaj
Oroszország napi több millió hordót értékesít a keleti országoknak / Fotó: NurPhoto / AFP

A lap cikke szerint a tengeri úton szállított nyersolaj-szállítmányok átlagosan napi 3,3 millió hordót tettek ki a július 20-ig tartó négy hétben, ami 2 százalékos növekedés az előző hétre vonatkozó felülvizsgált adathoz képest. 

Ez a június 15-én véget ért időszak óta a legmagasabb érték, annak ellenére, hogy a heti szállítmányok öt hónapja nem látott mértékben zuhantak a Primorszk és Uszt-Luga balti terminálok alacsonyabb volumene miatt.

A kereskedők figyelik, hogy az Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt több mint három évvel ezelőtt bevezetett nemzetközi szankciók legutóbbi csomagja hatással lesz-e az ország olajszállítmányaira.

Az Európai Unió a múlt héten elfogadta a 18. Oroszország elleni elleni szankciócsomagját, további 105 tankerrel bővítve a tiltott hajók listáját. 

Ezeknek körülbelül a fele már szerepelt az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság feketelistáján, 51 korábban nem szankcionált tanker került fel a listára. 

Így az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az EU egyik vagy több szervezete által feketelistára helyezett tankerek száma 522-re emelkedett.

Az EU emellett betiltja az orosz nyersolajból készült finomított termékek harmadik országokból történő behozatalát. 

Ennek nagyobb hatása lehet az orosz nyersolajáramlásra, mint a tartályhajókra vonatkozó tilalomnak vagy az árplafon felülvizsgálatának. 

Az Oroszország ázsiai ügyfeleinek szállított olaj mennyisége hathetes csúcsra, napi 2,86 millió hordóra emelkedett a július 20-ig tartó 28 napban, a július 13-ig tartó négy hétben mért napi 2,8 millió hordóról. 

A Törökországba irányuló szállítás a július 20-ig tartó négy hétben átlagosan napi 330 ezer hordó körül mozgott, ami gyakorlatilag változatlan az előző héthez képest. A Szíriába irányuló szállítmányok átlagosan napi 110 ezer hordó körül mozogtak, ami március óta a legmagasabb érték.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.