BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fender - Gibson: számba vettük a milliókat érő legendás gitárokat

Az egész világ megőrül, ha a gitár megszólal egy koncerten. Fenderek, Gibsonok, Ibanezek - akusztikus, elektromos és ezerféle változata létezik, mégis csak néhány válik rock & roll legendává. A gitáraukciókon pedig a gyűjtők nem győzik egymást túllicitálni egy-egy értékes darabért.

Érdekes, hogy a mai rockzenét játszó gitárosok hetvenéves tervezésű hangszereken játszanak, mint ahogy az is, hogy a gitárok állandó babrálásából, javítgatásából, hangzásának tökéletesítéséből egészen jelentős iparág nőtte ki magát a 20. században. A kis házibarkácsoló pionírok mellett két cég értette meg igazán a gitározás lényegét, és tudta a zenészek igényeinek megfelelő újításokat produkálni.

Fotó: AFP

 

A két gitárgyártó óriás 

Az elektromos gitár Fordjaként emlegetett Fender a 2. világháborúban használt technikával forradalmasította a hangszert új csavarozott nyakkal, ergonomikus formával, és megalkotta a basszusgitárok archetípusát is - az alapító, Leo Fender gyakorlatilag az iparban használt futószalag rendszert honosította meg hangszerkészítsében. Érdekesség, hogy a görög származású üzletember egyáltalán nem tudott gitározni, így az egyes hangszerek prototípusát zenészeknek adta át kipróbálásra és az ő visszajelzéseik nyomán hajtott végre változtatásokat. 
Az ötvenes évek másik nagy gitárkészítője, az egyébként 1902-ben alapított Gibson cég pedig mahagóniból készült, kéttekercses hangszedőivel dúsabb, gazdagabb, karakteresebb hangzást biztosított a hangszereknek. Az évi 990 millió dolláros bevételt produkáló, magánkézben lévő vállalat 34 százalékos részesedéssel vezető az amerikai piacon 1986 óta. A második helyen évi 260 ezer gitár gyártásával a Fender cég áll, amely a világjárvány idején az otthon zenélő kezdőknek gyártott akusztikus verziókkal 700 milliós bevételt realizált.

A milliókat érő Les Paul modell

Les Paul igazi kísérletező dzsessz-zenészként kézzel tekercselt hangszedőből, fenyőfából és egy akusztikus gitárból alkotta meg az elektromos gitár prototípusát. A háború után hiába házalt a gitárgyáraknál, senki sem vette komolyan. Mikor Fenderék elindították a Broadcaster modell tömeggyártását, a konkurens Gibson együttműködési szerződést kötött a zenésszel, így nyílt utat kaptak a rendkívüli egyedi hangzású „Gibson Les Paul” gitár megvalósítására. Többek között ilyen hangszeren is játszott Eric Clapton, Slash és Neil Young is, de Pete Townsheend, a Who’s gitárosa is kilencet tartott a színpadon. Keith Richards pedig egy 1959-es példánnyal debütált az Ed Sullivan show-ban, amely most egymillió dollárt ér. Richards egy másik legendás gitárja egy Micawber névre hallgató, az 1950-es években készült Telecaster, amelyet a rocklegenda a vastag E-húr nélkül használ. Azóta persze a Fender piacra is dobta ennek kópiáit.

7,July,2022.,Johan,Cruijff,Arena,Amsterdam,,The,Netherlands.,Concert
A Rolling Stones tavaly nyári koncertje Amsterdamban - Keith kezében a legendás Telecaster
Fotó: Ben Houdijk

Lucille, a tüzes gitár

BB King is a Gibsonjáról volt híres. 1949-ben két férfi egy arkansasi bárban, ahol a zenész játszott, egy nő miatt összeveszett és tüzet okozott. A zenész az égő lángokból kimenekítette az akkor 30 dollárt érő hangszerét, és onnantól kezdve minden gitárjának a Lucille nevet adta.

Lennon 2,4 millió dollárt érő akusztikus gitárja

John Lennon elveszett akusztikus J 160 Gibsonja is kalandos utat járt be, mire a „legek” listájára felkerült. Arról a gitárról van szó, amellyel 1963-ban a Love me do-t is játszotta.

MUSIQUE-ROCK-BEATLES
Fotó: AFP

A hangszernek a felvételek után nyoma veszett, majd pár évvel ezelőtt került elő, miután a tulajdonosa, aki anno 175 dollárért vette meg a gitárt, egy 2012-es magazinban látott kép alapján rájött, hogy a nála lévő hangszer nem egy otthoni pengetésre való amatőr darab. 2015-ben egy aukción 2,4 millió dollárért adta el egy névtelen licitálónak az akusztikus gitárt. 

Az egymilliót érő, szokatlan formájú gitár

Slash 1958-as Gibson Korina Explorerjét is a világ legértékesebb pengetős hangszerei között tartják számon. Összesen tíz darab készült ebből a modellből. Többek között Kirk Hammett a Metallicából rendelkezik egy példánnyal. 

A sokoldalú és elnyűhetetlen Fender Stratocaster

A nagy rivális Fender Startocaster gitárok az ötvenes években kialakított új dupla vágással, hosszúkás nyakkal és három hangszedővel minden idők legikonikusabb modelljévé váltak. Ilyet gyújtott fel a 67-es monterey-i fesztiválon Jimmy Hendrix is, akinek a koncertjein a gitártörés már a műsor kötelező része volt. Fehér színű Sratóját, amelyen a legendás The Star-Spangled Bannert adta elő Woodstockban, kétmillió dollárért vásárolta meg Paul Allen, a Microsoft társalapítója. Eric Clapton három Strat alkatrészeiből összerakott Blackie-jét 959 ezer dollárért adta el 2004-ben.

A gitár, amelyen soha nem játszottak

Bryan Adams a 2004-es cunami áldozataiért egy Fender Startocaster ajánlott eladásra, amelyet 19 rockzenész, többek között Mick Jagger, Keith Richards, Mark Knopfler, Jimmy Page, Bryan Adams, Eric Clapton és Brian May is aláírt. A hangszer 2,8 millióért kelt el Katarban, a „Reach Out To Asia” jótékonysági aukcióján.

Eddie Van Halen 1984-es, a „Hot for teacher” klipből ismerős, egyedi gyártású, piros fehér Strato-jellegű Kramer elektromos gitárja több mint 3,9 millió dollárért kelt el idén áprilisban. Az MTV korszakának legikonikusabb hangszere 1982–1985 között minden Van Halen-koncerten és videóban feltűnt.

A rockistenek dobogós helyezettjei

A bronzérmes David Gilmour Black Stratje. Az 1969-es Fender Stratocastert szintén New Yorkban, a zenész saját gitárgyűjteményének aukcióján értékesítették 2019-ben. Gilmour a legjobb Pink Floyd-albumok, mint például a „Wish you were here” és a „Wall” szólóit játszotta ezen a gitáron. A „kis fekete” 3,975 millió dollárért kelt el, de Gilmour összesen 126 gitárját bocsátotta aukcióra. A jótékonysági árverezésből 21 millió folyt be.

Kurt Cobain gitárja. Fotó: AFP

Kurt Cobain gitárjai érnek a világon a legtöbbet

A valaha legdrágább eladott elektromos gitár az 1969-es Fender Mustang Competiton, Kurt Cobain kedvenc hangszere volt, amely a Nirvana zenekar Smells Like Teen Spirit című videójában is jól látható. A New York-i Hard Rock Caféban tartott aukción 150 ezer dollárról induló vintage hangszert végül 4,5 millió dollárrért Jim Irsay vásárolta meg, akinek így már a tulajdonában vannak Elvis Presley, John Lennon, Paul McCartney és David Gilmour hangszerei. (Az apai ágon magyar származású Irsay egyébként az NFL egyik ikonikus csapata, az Indianapolis Colts tulajdonosa is.)

A világ legdrágább gitárja

A Nirvana frontembere 1993. november 18-án játszott az MTV unplugged műsorában öt hónappal a halála előtt. Az 1959-es Martin D-18 akusztikus-elektromos gitárja több mint 6 millió dollárért kelt el. A hangszerből 302 darabot gyártottak összesen, a 7-es számú volt Cobainé. Különlegességnek számított, hogy a hangszert felszerelték egy harmadik, nem gyári hangszedővel is, mert az eredeti DeArmond pickupokon nem szóltak jól a zenész által használt bronzbevonatú húrok. A kalandos utat bejárt hangszer aukcióra kerüléséről számos legenda kering, de az tény, hogy nem a szűk család értékesítette az ikonikus gitárt.

A gitár típusa, márkája mindig is presztízs volt a zenészeknél, bár egy dologban mindenki egyetért. A milliókat érő hangszer nem jelenti a világhírt és a koncertszerződést a legnagyobb lemezkiadókkal. Ahhoz tudni is kell játszani. Lehet foggal brillírozni Jimmy Hendrixként, vagy cselló vonójával Jimmy Page-ként, de Prince is Angel Cloud gitárjával a lelkét táplálta, Kurt Cobain pedig minden szabályt megszegett, és egyszerűen csak az ösztöneit követte. A lényeg, hogy tehetség nélkül semmire sem mentek volna, hiába a drága hangszer, ha nem tudják úgy megszólaltatni, hogy az egész világ meghallja az akkordokat.

Egy vagyonért kelhet el a Grateful Dead egykori frontemberének gitárja

Egy 2017-es jótékonysági aukción 1,9 millió dollárt adtak Jerry Garcia egy Wolf-gitárjáért. Legalább 250-400 ezer dollárt remélnek az „Alligatorért”.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.