A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerdán közzétett előrejelzése szerint jelenleg 66 százalék az esély arra, hogy 2027-ig átlépjük az 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési küszöböt – számolt be róla szerdán a BBC News brit közszolgálati portál.

Climate,Change,Dying,Earthclimate change dying earth
Fotó: Shutterstock

A Meteorológiai Világszervezet 2020 óta becsüli meg évente, hogy mekkora az esély az 1,5 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedés átlépésére. Az első évben 20 százalékra valószínűsítették, hogy ez öt éven belül megtörténhet. 2021-ben az arány már 50 százalékos volt, 

idén pedig már 66 százalékos esélyt adtak annak, hogy öt éven belül bekövetkezik a küszöb átlépése.

A tudósok magyarázata szerint a 66 százalékos valószínűség azt jelzi, hogy az 1,5 Celsius-fokos növekedés „inkább bekövetkezik, mint nem”.

Ez a jelentés nem jelenti azt, hogy tartósan túllépjük a párizsi megállapodásban meghatározott 1,5 Celsius-fokos szintet, amely hosszú távú, sokéves felmelegedésre vonatkozik

– magyarázta Petteri Taalas professzor, a WMO főtitkára. Hozzátette azonban, hogy a jelentéssel azért meg akarták kongatni a vészharangot, hogy átmenetileg egyre többször léphetjük majd át a küszöböt. A határérték átlépésének esélyét az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázkibocsátás növekedése és az idei nyáron érkező El Nino időjárási jelenség is növeli.

Nem törődnek a klímavédelemmel a gazdagok: meredeken emelkedik a magánrepülőt használók száma

Európában csúcsra ugrott a magánrepülőgépek használata, noha a szakértők szerint ez az utazási forma jóval nagyobb terhet ró a környezetre, mint a tömegközlekedés.

A tudósok ugyanakkor hozzáfűzték, hogy 

ha átlépi is a világ a határértéket, ez valószínűleg átmeneti lesz.

A küszöbérték elérése azt jelenti, hogy a 19. század második feléhez, az iparosodás fellendüléséhez képest a bolygó átlaghőmérséklete 1,5 Celsius-fokkal lenne melegebb.

A 2015-ös párizsi klímamegállapodás keretében az országok vállalták, hogy erőfeszítéseket tesznek, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést legfeljebb 1,5 Celsius-foknál megállítsák.

A tudósok szerint ha egy-két évtizedig évente átlépnénk ezt a hőmérsékleti küszöböt, az sokkal szélsőségesebb időjárást, hosszabb hőhullámokat, nagyobb viharokat, erdőtüzeket okozna világszerte.

Sok szakértő úgy véli, most még korlátozni lehetne a globális felmelegedést az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésével.