A migránsok és a befogadóországok szempontjából egyaránt sérti az önkéntesség elvét a tagországok miniszteri tanácsában a múlt héten elfogadott európai uniós migránselosztási jogszabálytervezet – jelentette ki Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter hétfőn Varsóban, a svéd hivatali kollégájával közösen tartott sajtóértekezleten.

Fotó: AFP

A Tobias Billströmmel folytatott tárgyalásokat követő sajtókonferencián Rau arra a tervezetre utalt, amely rögzíti, hogy miként osztják szét a bevándorlókat az unió tagállamai között. Elmondása szerint azt jelezte svéd kollégájának – aki az Tanácsának jelenlegi soros elnökségét is képviselte –, hogy nem helyes az a hozzáállás, amelyet múlt csütörtökön az uniós belügyminiszterek tanácskozásán elfogadtak.

A tervezet nem oldja meg az Európai Unióban fennálló migrációs problémákat, csak bonyolít a meglévő rendszeren – vélekedett Rau. 

Hozzáfűzte: a migránsok áthelyezése egy olyan megoldás, amely új bevándorlókat vonz Európába.

Lengyelország két elvet tart szem előtt a migráció témájában: egyrészt a célországokat a háborús, illetve gazdasági bevándorlóknak önkéntesen kell kiválasztaniuk, másrészt az önkéntesség elve szerinti cselekvés a befogadóországokra is vonatkozik – magyarázta a lengyel diplomácia vezetője.

Úgy vélte: az új uniós tervben mindkét elvet megsértették.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő már csütörtökön jelezte: a migránsok szétosztásáról szóló jogszabálytervezetet Lengyelország nem fogadja el, és fizetni sem fog a bevándorlók befogadásának elutasítása ellenében.

Hétfői sajtókonferenciáján a miniszterelnök felidézte: a lengyel kormány – Csehországgal és Magyarországgal együtt – már az uniós migránselosztási mechanizmus korábbi, a 2015-ös migrációs válság kapcsán kidolgozott változatát is ellenezte.

Piotr Müller lengyel kormányszóvivő hétfőn hangsúlyozta: Lengyelország a jogszabályalkotási folyamat semelyik szakaszában nem támogatja az új tervezetet. 

A most tervezett megoldások igazából arra bátorítanak minden embercsempészt hogy folytassa a tevékenységét

– jelentette ki. Felszólította a lengyel európai parlamenti képviselőket, hogy a jogszabály ellen szavazzanak. Az uniós belügyminiszterek csütörtöki döntése után a tervezet a EP elé kerül.