Extra

Kiderült, ki lesz az első nem amerikai, aki a Holdra léphet

A világ legnagyobb országai versenyt futnak az űr meghódításáért, de egyelőre csak az Egyesült Államok tudott embert eljuttatni a Holdra. Ez viszont hamarosan változni fog. Joe Biden elnök bejelentette, hogy megállapodott a japán miniszterelnökkel arról, hogy az USA japán asztronautát visz a Holdra. Cserébe a Toyota megalkotja a Lunar Cruiser nevű holdjárót a NASA-nak.

Japán űrhajós lesz az első nem amerikai asztronauta, aki landolhat a Holdon az Egyesült Államok tervezett Hold-missziójában – jelentette be Joe Biden amerikai elnök, miután szerdán a Fehér Házban fogadta Kisida Fumio japán miniszterelnököt.

Lunar,Astronaut,Chilling,On,A,Beach,Chair,With,Refrigerator,Bag
Hold
Kiderült ki lesz az első nem amerikai, aki a Holdra léphet / Fotó: Shutterstock

Washingtoni sajtótájékoztatóján a két vezető azt hangsúlyozta, hogy 

országaik között az együttműködés annyira szilárd és széles körű, hogy az űrig is elér. 

Közös közleményükben úgy fogalmaztak, hogy az Egyesült Államok és Japán vezető szerepet játszik a Naprendszer feltárásában és a Holdra való visszatérésben.

Űripar: egyre meghatározóbb a keleti országok szerepe, Magyarország is felkerül a térképre

Az Egyesült Államok még mindig éllovasnak számít a globális versenyben az űripar területén, a távol-keleti országok szerepe azonban egyre meghatározóbb. Míg az űrexpedíciók a 20. század második felétől főként a polgári oldalra fókuszáltak, mára megváltoztak az űrkutatás trendjei: lassan militarizálódik körülöttünk az űr. Magyarország közben a NASA által támogatott programon keresztül emléktáblát küld a Holdra.

A NASA és Japán tudományos és technológiai minisztériuma megállapodást írt alá arról, hogy az Egyesült Államok lehetőséget ad majd két japán űrhajósnak arra, hogy a Holdon landoljon a jövőbeli Artemis-missziók során. Ennek időpontjáról a NASA dönt majd, de a hírek szerint 

az első japán űrhajóst hamarosan kiválasztják a feltehetően 2028-ban vagy később megvalósuló küldetésre.

A lehetőségért cserébe Japán vállalja, hogy az amerikai vezetésű missziókhoz holdjárót biztosít, amelynek fejlesztésén a Toyota autógyártóval közösen dolgoznak. A második japán űrhajóst a jármű Holdra érkezésével összhangban fogják kiválasztani. 

A Lunar Cruiser elnevezésű holdjárót a tervek szerint 2031-ben indítják útnak, és tíz évig működhet a Holdon.

A két ország közötti űrkutatási együttműködés új fejezetéhez értünk – mundta Bill Nelson, a NASA munkatársa washingtoni sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok most már nem egyedül, hanem Japánnal együtt fog a Holdon járni.

Az Artemis Hold-programmal az Egyesült Államok 2026-ban tervez ismét amerikai űrhajósokat eljuttatni a Holdra több mint ötven évvel az Apollo-missziók után.

 

NASA japán Hold
Kapcsolódó cikkek