Idén több ország is megemeli vagy bevezeti az idegenforgalmi adót. A Görögországba látogatóknak például napi 8 eurós idegenforgalmi adót kell fizetniük, emellett különböző mértékben klímaadót is felszámolnak a szálláshelyek. Portugáliában minden város maga dönt az idegenforgalmi adó mértékéről. Lisszabonban éjszakánként 2 eurót kell fizetni, akárcsak Madeira és Faro esetében. Olaszországban az önkormányzatok határoznak az idegenforgalmi adóról. Rómában a szállás színvonalától függően ez 3–7 euró, Milánóban 2–5 euró, Firenzében 1–5 euró között változik.
Helyzetkép videónkat itt tekintheti meg:
Néhány különösen látogatott várost is érdemes megemlíteni. Például Barcelonában két adót kell kifizetni, egy városit és egy regionálisat. Párizsban szintén bevezették a regionális adót, valamint az idegenforgalmi adót. Amszterdam idegenforgalmi adója pedig idén 7 százalékról 12,5 százalékra nő.
Az extra díjak bevezetése a túlturizmus megfékezése érdekében szükséges, de egyéb korlátozások is ezt a célt szolgálják. Az athéni Akropolisz már csak napi 20-23 ezer látogatót fogad, a római Colosseumban pedig egyszerre maximum 3 ezren tartózkodhatnak. Pompeji 2025-ben napi 20 ezer fős látogatói határt vezet be. Szardínia azonban nagyon magas pénzbírsággal bünteti a lezárt strandokra tévedőket.
A tengeri hajóutak Ibizától Barcelonáig módosulnak, korlátozzák ugyanis az egyidejű dokkolásokat. Ezzel csökkentik a tengerjáró hajók számát, pontosabban a hajós turisták tömeges beáramlását. Emellett Görögország környékén a körutazásokon részt vevők kötelesek extra adót fizetni, az összeg attól függ, hogy hová utazik valaki.
Korábbi videónkat ide kattintva éri el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.