BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A B(M)irodalom visszavág

A Belügyminisztérium (BM) felügyeleti ellenőrzés keretében vizsgálja majd meg, hogy a rendőrség illetékes osztályán a megkülönböztető jelzésre vonatkozó kérelmek elbírálásakor szakmailag megfelelően jártak-e el. Napvilágra került rendőrségi dokumentumok szerint a BM vezetése lépett annak érdekében, hogy állami vezetők a jogszabályi tiltás ellenére kék lámpához jussanak.

Több tucat olyan állami gépkocsi van, amelyre a hatályos jogszabályok ellenében, felső vezetői, politikai nyomásra engedélyezte a rendőrség illetékes osztálya a megkülönböztető jelzés használatát. Az Élet és Irodalom (ÉS) múlt heti számában dokumentumokkal támasztotta alá, hogy több esetben a belügyi vezetés nyomására születtek államtitkárok, miniszterek számára a kék lámpa használatát engedélyező rendőrségi határozatok.
A megkülönböztető jelzések használatát -- két, súlyos kék lámpás baleset után -- 1996-ben szigorították meg, több száz, addig részben ugyancsak felsőbb nyomásra kiadott engedélyt visszavonva. A hatályos belügyminiszteri rendelet szerint csak közérdekből üzemben tartott járművekre engedélyezhető a kék lámpa. A közérdek ebben az esetben a jogszabály által tételesen felsorolt eseteket takarja, ilyen az emberi életet, a testi épséget, az egészséget, a vagyoni javakat, az emberi környezetet közvetlenül fenyegető veszély elhárítása, a kármentés, valamint a közbiztonság, a nemzetbiztonság, a belső rend védelme. E körbe szakmailag nem fért volna bele egyebek között a Borókai Gábor kormányszóvivőnek, Pepó Pál korábbi környezetvédelmi miniszternek, Várhegyi Attila, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma politikai államtitkárának engedélyezett kék lámpa. Mindezekre a belügyi vezetés, illetve az ÉS-ben közölt dokumentumok tanúsága szerint Valenta László kabinetfőnök nyomására kerülhetett sor. A miniszterelnök egyik tanácsadójának kérelmét ugyanakkor maga Orbán Viktor is aláírta. A rendőrségen belső vizsgálat indult annak megállapítására, hogyan kerültek nyilvánosságra a hivatalos dokumentumok.
Semmiféle nyomást nem gyakoroltunk a rendőrségre, erre lehetőségünk sincsen -- mondta lapunknak Valenta László. Hozzátette: valóban ő továbbított az ORFK-ra több kérelmet, ezek esetében azonban a jogszabály alapján történő elbírálást kérte. A rendőrség azonban a szakmai elbírálás szempontjából nem állt a helyzet magaslatán. Részint emiatt a BM felügyeleti ellenőrzést tart az engedélyek kiadásának gyakorlatát illetően. Az engedélyezésre vonatkozó jogszabályt szigorítják, amelynek eredményeképpen több államigazgatási, politikai vezetőtől visszavonják majd az engedélyeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.