Alig két hétig, november 30-ig folytatja még munkáját az olajbizottság. A testület ma várhatóan megkezdi jelentése vázlatának elkészítését. A bizottsági tagok pártállástól függetlenül egyetértenek abban, hogy a mintegy háromnegyed éves munka alatt számos figyelemre méltó, fontos körülményt feltártak, ezek értékeléséről, a további munkáról azonban eltérőek az álláspontok.
A bizottsági munka eddigi egyetlen dokumentuma egy a testületre vonatkozó korábbi határozati javaslathoz három fideszes képviselő által benyújtott módosító indítvány volt: az olajügyekért elsősorban a Horn-kormány felelősségét felvető javaslatot azonban az ellenzék mellett az MDF, valamint az FKGP egyharmada sem támogatta. A kormánypártok szétszavazásának oka azonban csak részben volt a javaslat tartalma körüli vita: amennyiben bármilyen megállapításokkal elfogadtak volna egy ilyen terjedelmű dokumentumot, az feleslegesség tette volna a bizottság munkáját -- érveltek több oldalon.
Juhász Ferenc (MSZP) és Kóródi Mária (SZDSZ) nem látnak esélyt arra, hogy a bizottság konszenzusos jelentést tudjon elfogadni. Kóródi Mária szerint biztosan kettőnél több jelentéstervezet is készül majd. Hangsúlyozta: a bizottság az érdemi munkát éppen csak elkezdte, a beérkezett információk alapján számos további kérdés, az eddigi meghallgatásokon felmerült ellentmondás tisztázására azonban már nincs lehetőség. Juhász Ferenc úgy látja, a bizottság eddigi munkája alapján nincs lehetőség az olajügyek vonatkozásában politikai felelősség megállapítására.
Ezzel ért egyet Balogh László, a testület MDF-es tagja is. Fazekas Sándor, a már említett módosító javaslatot jegyző egyik fideszes képviselő szerint ugyanakkor az elutasított dokumentum kiinduló alapul is szolgálhat: a plenáris ülésen történtekből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, az anyagban foglalt tények tények maradnak -- fogalmazott. Mint mondta, a bizottság feladata a politikai felelősség megállapítása, illetve az olajbűnözés kronológiájának bemutatása; az ehhez szükséges információkkal rendelkezik a testület.
A grémium arra mindenképpen felhívta a figyelmet, hogy az államigazgatásnak, a politikának komolyan kell vennie, ha joghézagokra derül fény, biztosítania kell az igazságszolgáltatási gépezet működését, és fel kell készülnie arra, hogy az esetleges mulasztásokról a nyilvánosság előtt kell számot adnia -- fogalmazott Kóródi Mária.
Pallag László (FKGP) nem kívánt nyilatkozni az általa vezetett testület munkájáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.