BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Különböző egyetemek, különböző árak

Érdemes tájékozódnia annak, aki honosíttatni akarja a diplomáját Magyarországon. Bár a vonatkozó törvény maximalizálja az eljárásért az intézmények által kérhető díjakat, az egyetemek -- belső szabályozásuk alapján -- vizsga- és követelményrendszerüknek megfelelően eltérő összegeket kasszírozhatnak.

A Miskolci Egyetemen 50-100 ezer forintot fizethet az, aki az intézmény jogi karán kívánja diplomáját honosíttatni. A külföldön szerzett jogi diploma elismeréséért a 70 ezer forintos hallgatói normatíva 15 százalékát kérik regisztrációs díjként az ELTE jogi karán. A honosítás során mindkét karon alapfeltétel a magyar jogi nyelv ismerete, a záróvizsgák letétele, valamint a diplomamunka; Miskolcon ugyanakkor két további szigorlatra -- büntető- és eljárásjog -- is kötelezik a honosítást kérőt, s a vizsgákért is fizetni kell.
A honosítás gyakorlata egyébként -- jóllehet az eljárás kötelezően előírt menet szerint történik -- intézményenként meglehetősen eltérő. Ez abból fakad, hogy az egyetemek honosítási bizottsága dönti el, milyen értékű a kérelmező diplomája, milyen vizsgákkal, gyakorlatokkal, milyen ellentételezéssel kell kiegészíteni azt.
Az ELTE szabályzata szerint például a honosítás összege a mindenkori minimálbér; ezt a pontot a 40 ezer forintra történt emelés miatt a napokban vizsgálja felül az egyetem. Ehhez jön a vizsgákért és az esetleges képzésekért beszedett díj, amelyek összege legfeljebb 100 ezer forint lehet. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 30 ezer forintot kér a honosítási eljárás elindításáért. Ha az intézmény illetékes bizottsága úgy találja, vizsgákra kell kötelezni a kérelmezőt, amelyekért további öt-ötezer forintot kér az egyetem; háromnál több vizsgát még nem kértek egyetlen kérelmezőtől sem. A pecsétért, amellyel az eljárás végén az egyetem sajátjának ismeri el a honosítást kérelmező diplomáját, ugyancsak ötezer forintot kell fizetni.
A honosítással járó kiadások azonban korábban megkezdődnek. A törvény szabályozása szerint az eljárást előbb az Oktatási Minisztérium Magyar Ekvivalencia és Információs Központjánál (MEIK) kell kezdeményezni. A szakképzettség elismerésének alapdíja 20 ezer, a végzettségi szinté ötezer forint. A végzettségi szint elismerése azt igazolja, hogy a külföldön szerzett oklevél megfelel a hazai felsőoktatási intézményekben megszerezhető egyetemi, főiskolai végzettségnek, vagy felsőfokú végzettséget tanúsít -- mondta lapunknak Mészáros Gábor, a MEIK főosztályvezetője. A szakképzettség elismerése a MEIK-től is kérhető, amely azt igazolja, hogy a külföldön szerzett oklevél birtokosa rendelkezik a tanúsított szakmai képesítéssel és a magyarországi hasonló szakképzettség megszerzéséhez alapvetően szükséges ismeretekkel. A szakképzettség egyetemi, főiskolai elismertetése a honosítás. A honosító intézmény mindenkor az aktuális tanulmányi programot veti össze a külföldi intézmény programjával, és a lényeges eltérések alapján írja elő pótlólagos kiegészítő követelményeit. A MEIK minden esetben kéri a diploma és a leckekönyv hiteles fordítását, amelynek 5-15 ezer forintos költsége szintén a kérelmezőt terheli.
A szakorvosi és szakgyógyszerészi oklevelek elismerése az Országos Szakképesítő Bizottság hatásköre. Különös ugyanakkor, hogy egyetemi szinten a Debreceni Egyetem és a Semmelweis Egyetem általános orvostudományi kara sem vállal honosítást. A Szegedi Egyetemen viszont 105-en honosíttatták általános orvosi diplomájukat az elmúlt négy évben; ők a honosítás eljárási díjaként 20 ezer forintot fizettek. 2500-at a konzultációért, további 20 ezret a záróvizsgáért, 30 ezret a szakdolgozat konzulensi költségeiért, 20 ezret a szakdolgozat bírálóinak és a védésért. A vizsgák, szigorlatok 10 ezer forintba kerülnek tárgyanként, és szintén 10 ezer forint a szakmai kiegészítő gyakorlat díja.



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.