BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Büntet a befejezetlen gátrekonstrukció

A Tisza rekordnagyságú árvízhulláma Kárpátalja után Magyarországon is katasztrófahelyzetet idézett elő. Húsz év után először fordult elő gátszakadás, hétezer embert kellett kitelepíteni. A kormány rendkívüli állapotot rendelt el, a napi védekezés költségei elérhetik a nyolcvanmillió forintot is.

Rendkívüli állapotot rendelt el a kormány a Tiszán, a Túron és a Szamoson levonuló, pusztító erejű árvíz miatt. Ennek értelmében a közlekedési és vízügyi tárca 800 millió forintos tartalékát a védekezésben részt vevők belátásuk szerint használhatják. Ha a keret kicsinek bizonyul, úgy a költségvetési tartalékból szabadítanak fel forrásokat.
A védekezés napi költségeiről eltérő adatok láttak napvilágot: Fónagy János vízügyi miniszter szerint 20-30 millióra, az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint azonban 80 millió forintra tehető az elhárítás napi költsége. Váradi József, a műszaki törzs vezetője emellett háromhetes védekezési időt prognosztizál.
A Tisza menti 2800 kilométernyi gátrendszerből 1300 kilométernyit kellene megerősíteni -- nyilatkozta lapunknak korábban Ambrus Zoltán, a Kövim illetékese (VG, 2001. február 13.). Mint arról annak idején hírt adtunk, 64 kilométer hosszan sürgős, rövid távú fejlesztés lenne indokolt a Felső-Tisza-vidéki védvonalakon.
Ugyanakkor nem sikerült befejezni a tavaly elkezdett gátrekonstrukciós munkálatokat egyebek közt a bodrogközi szakaszon. Tarpa és Tivadar között -- ahol 50 méteres szakaszon nyílt meg a gát tegnap -- szintén nem tudták befejezni a kormányprogram szerinti töltéserősítési munkálatokat. Ezen a szakaszon még nyolc ilyen jellegű töltéssüllyedést, azaz suvadást észleltek. Ezek helyreállítása köti le legnagyobb mértékben a közel 14 ezer főt számláló védelem erejét. Tegnap 9 települést kellett elhagyniuk a helyieknek, további 19-et fenyegetett az ár. A Túron is rendkívüli a helyzet, itt 12 kilométeres szelvényt terhel suvadás, itt is fenyeget az átszakadás veszélye.
Záhonynál várhatóan ma tetőzik a folyó, Tokajt pedig a hét végére érheti el az árhullám. A Felső-Tisza vidékén hétfőn 20 kilométernyi, kedden viszont már 60 kilométernyi szakaszon kellett nyúlgátat építeni.
Mintegy hatvan, köztük több magyarlakta települést öntött el az árvíz Kárpátalján -- mondta lapunknak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, Kovács Miklós, aki hozzátette, hogy az ukrán kormány az elmúlt években nem végzett semmiféle gátmegerősítő munkálatokat, dacára az utóbbi idők árvizeinek és gátszakadásainak. A védekezés sikere a helyi erőkön múlik, mivel az állami szervek segítsége elenyésző -- fogalmazott Kovács Miklós. A gátszakadások során több négyzetkilométernyi területet öntött el a víz Ukrajna területén.
A hazai árvízvédelem mellett Magyarország -- államközi viszontegyezmény keretében -- segítséget nyújt a katasztrófa sújtotta Ukrajnának is. Ha nem lenne ilyen egyezmény -- mint ahogy a szomszédos országok közül Jugoszlávia és Románia esetében egyelőre nincs --, akkor vagy az ENSZ-en, vagy a NATO békepartnerségi programján keresztül nyílna lehetőség a segítségnyújtásra -- mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. A viszontegyezmény keretében működik a tavaly átadott, a magyar fél által 100 millió forintért kiépített kárpátaljai árvízi URH adatátviteli hálózat, amely 11 határon túli megfigyelési pontot köt össze Nyíregyházával. A hálózat előrejelzése segítségével 8-10 órával is meg lehet növelni a felkészülés idejét -- tette hozzá Szentes György.
Szakemberek szerint a többnapos esőzés mellett az enyhe idő is hozzájárult a legújabb rekordárvízhez. A Kárpátokban bekövetkezett gyors hóolvadás pillanatok alatt árhullám formájában jelent meg a Tiszán és mellékfolyóin. Ezen a télen szerencsére nagyon kevés hó halmozódott fel, ennek köszönhetően egy még nagyobb, még drámaibb árvizet "úsztunk meg".
Az utóbbi négy évben minden tavasszal hatalmas árhullám vonult végig a Tisza vízgyűjtő területén. A pusztító árvizek keletkezésében -- a csapadék szélsőséges időbeli eloszlása mellett -- nem elhanyagolhatóak az emberi beavatkozások, mint például az erdőirtások vagy az, hogy a folyókat a hegyvidéki területeken gátak közé szorítják -- mondta lapunknak a Szegedi Tudományegyetem docense, Rakonczai János hidrogeográfus. A Kárpátokat borító erdőségek korábban fel tudták fogni a csapadék egy részét, az utóbbi évtizedekben azonban -- leginkább a rendszerváltást követő rablógazdálkodás során -- a fák jó részét kiirtották. A letarolt részeken a talaj eróziós hatásra lepusztult, és a felbukkanó nyílt kőzetfelszínbe nem tud beszivárogni a csapadék. A számítások alapján akár 10-20 százalékkal több csapadékvíz kerülhet a letarolt területekről a folyóba, ráadásul a növényzet késleltető hatásának hiányában kétszer gyorsabb lesz az árhullám. Mindezeket a hatásokat felerősíti a hegyvidékeken a folyók töltések közé szorítása, ami elsősorban Romániában jellemző -- mondta Rakonczai János. A folyószabályozás során több mint tízezer négyzetkilométernyi területen szüntették meg az évente ismétlődő tartós vízelborítást, ezzel a Tiszát és mellékágait gátak közé, lényegesen szűkebb területre szorították vissza. Az "elnyert" területeket gazdaságilag hasznosították, de nem szabad csodálkozni azon, hogy a folyó időnként megpróbálja azokat birtokba venni -- mondta Rakonczai János, aki hozzáfűzte, hogy a szélsőséges csapadékhelyzet és a rekordárvizek lehetnek a globális klímaváltozás részei, de ezekre nincsen semmilyen bizonyíték.
A tavalyi árvíz után a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium árvizek elleni átfogó stratégiát dolgozott ki, amelyben a gátrekonstrukció mellett "alternatív" megoldásokat is javasoltak. Ebben a szükségtározók kialakítását (elsősorban a kisebb mellékfolyóknál), "zöld folyosók" létrehozását és néhány helyen a folyók ártereinek szélesítését kezdeményezik. A zöld folyosó a folyó életterének megnövelését jelenti, a kevésbé értékes mezőgazdasági területek rovására. Ezenkívül szorgalmazzák az erdősítést a környező országok hegyvidéki tájain.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.