BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétséges a "legkedvezőbb elbánás"

A kormány a hét végén áttekintette a státustörvény-tervezetet, de még nem alakította ki végleges álláspontját. A szocialisták és a szabad demokraták szerint a kabinet, miközben az uniós normáknak megfelelő törvényt készül alkotni a külföldiek beutazásáról, a határainkon túli magyaroknak nem tudja majd megadni a beutazásukhoz szükséges "lehető legkedvezőbb elbírálást".

A kormány homlokegyenest ellenkező álláspontja tetten érhető, ha összehasonlítjuk a státustörvény-tervezetet, illetve a külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényjavaslatot -- hívta fel a figyelmet a szocialista Tabajdi Csaba és a szabad demokrata Szent-Iványi István. Utóbbi tervezet ugyanis a schengeni előírásoknak megfelelően azt szögezi le, hogy a külföldiek beutazása -- ha jogszabály vagy nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik -- engedélyhez, vízumhoz kötött. Aki valamely jogszabály alapján mégis vízum nélkül utazhat be, az hathavonta kilencven napot tartózkodhat Magyarországon. A határon túli magyarok így (munkavállalástól függetlenül) félévenként csak három hónapot tölthetnének itt. Jóllehet a státustörvény-tervezet úgy fogalmaz: a "határon túli magyarok a lehető legkedvezőbb elbánásban részesülnének", ez az elv az uniós normáknak egyébként megfelelő, s a külföldiek beutazásáról szóló javaslat alapján azért nem juthat érvényre, mert megkülönböztetést nem lehet alkalmazni -- vélekedik Tabajdi Csaba.
A kormány álláspontja szerint a határon túli magyarokat a vízumkérelmezés fázisában illethetné meg a kedvező elbírálás. Szent-Iványi István azonban vitatja, hogy az uniós normákkal ez a gyakorlat összhangban állna.
A kormány a határainkon túli magyarokat megillető kedvezményekről szóló törvénnyel kapcsolatban még nem alakította ki álláspontját, így annak egyetlen pontja sem tekinthető véglegesnek -- mondta Borókai Gábor. A kormányszóvivő a pénteki kormányülést követő tájékoztatón hangsúlyozta: az uniós törekvések szellemében fogalmazódik meg a tervezet. Egy tanulmányt idézve kifejtette, hogy a határon túli magyarok 25 százaléka fontolgatja az áttelepülést, de a kedvezmények életbelépésével több mint felük a szülőföldjén maradna.
A státustörvény nyújtotta kedvezmények előzetes számítások alapján 2002-ben 6-6,5 milliárd forintba kerülnek, de három hónapos munkavállalási lehetőséggel és 50-60 ezer határon túli magyar munkavállalóval számolva a társadalombiztosítással és egyéb bevételekkel a költségvetés 4,5-5 milliárd forint bevételhez jutna -- fejtette ki Borókai Gábor. Mindent összevetve 1-1,5 milliárd forintnyi a tényleges költség -- összegezte a szóvivő.
Az unió magyarországi delegációja egyelőre nem tudja kommentálni a státustörvény-tervezetet, mert ez idáig nem jutott hozzá.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.