Egy nagyvállalat privatizációját megelőzően az állami adókedvezményhez jutás érdekében az egyik legnagyobb hazai pénzintézettől szerzett hamis igazolást arról, hogy egy külföldi bank részesedést vásárolt a tulajdonából. Az ügyben a felek nézeteltérése miatt eljárás indult, és jogerős ítélet is született. A két bankot a szóbeli elmarasztaláson kívül nem érintette az ítélet. Egyebek mellett ezzel jellemzi a magyar korrupciós helyzetet és az ellene való védekezés lehetőségeit a nemzetközi tranzakciókban előforduló korrupciós esetekről szóló jelentésében a GKI Rt. Az ENSZ megrendelésére készített dokumentum szerzői szerint a társasági adófizetés elkerülésére, egyes állami megrendelések megszerzésére, külkereskedelmi ügyletek lebonyolítására, valamint a pénzmosás segítésére irányuló megvesztegetési esetek fordulnak elő leggyakrabban Magyarországon.
A jelentés bizonyíthatónak látja, hogy a korrupció a régió gazdaságainak egyik legsúlyosabb gondja, ami valamennyi érintett gazdaság fejlődését erőteljesen visszafogja. A vizsgálatok alapján ugyanis rendkívül szoros összefüggés van az egyes országok korrupciós indexe és GDP-színvonala között. Ez egyrészt arra utal, hogy a fejlett országokban a korrupció "szükségszerűen" kicsi. Másrészt pedig visszaszorítása esetén valószínűsíthető a gazdasági növekedés gyorsulása.
Az egyes országok "megvesztegethetőségi" sorrendjéről a Transparency International nevű nemzetközi szervezet által készített listán egy hellyel történő előrelépés a GDP-növekedés 0,1-0,2 százalékos gyorsulásával jár együtt -- állítja Papanek Gábor, a GKI Rt. ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: ezen a listán Magyarország a száz vizsgált ország közül jelenleg a 30. helyen áll, a valóságos helyzet azonban ennél rosszabb, mert a hazai korrupció jellegénél fogva károsabb hatású, mint a fejlettebb országokban.
A közelmúltban számos beszámoló bírálta Kelet-Közép-Európa gazdaságait az üzleti életben elterjedt korrupció miatt. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 1999. évi, Transition Report című jelentése szerint a térség vállalatai egyre nagyobb összegeket fordítanak kedvezményes hitelekért, adókedvezményekért jutatott kenőpénzekre. A Világbank tavaly őszi, Anticorruption in Transition című kiadványa pedig azt erősítette meg, hogy a régióban a korrupció a fejlődés egyik legfontosabb akadálya.
A korrupcióellenes nemzeti stratégia részeként az Igazságügyi Miniszériumban elkészült a büntető törvénykönyv módosítását célzó előzetes normaszöveg, amely várhatóan a nyári hónapokban kerülhet a kormány elé -- közölte lapunkkal Soós László, a tárca főosztályvezetője. A Világgazdaság információi szerint a tervezet alapján jelentősen emelkedhet például a vesztegetéssel kapcsolatos cselekmények büntethetősége. A legnagyobb szigorítás a passzív, tehát megvesztegetett személyekkel szemben alkalmazható büntetési tételeknél következhet be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.