A jövő elkezdődött címmel, Otthon Magyarországon, otthon Európában alcímmel a legnagyobb kormánypárt tisztújító kongresszusával egy időben megjelentetett vitairat nem nevesített szerzői a kormány eddigi eredményeit az MSZP--SZDSZ-kabinet cselekedeteihez viszonyítva elemzik, s több esetben a jövőbeli célokat is az 1998-ban leváltott koalíció ténykedésének tükrében határozzák meg. A megközelítés azért is tűnik szokatlannak, mert az 1996-os, A polgári Magyarországért elnevezésű, első Fidesz-vitairatban ugyan alapos kritika érte a szocialistákat és a szabad demokratákat -- együtt és külön-külön is --, a kormányzásra pályázó párt elsősorban mégis saját ön- és társadalomképének ábrázolására törekedett.
Olyannyira, hogy az öt évvel ezelőtti dokumentumban gyakorlatilag nem esett szó a most számos helyen viszonyítási pontként bírált Bokros-csomagról. Jellemző a két vitairat stílusának különbözősége is: miközben a 1996-osban elemzések sorjáznak, a 2001-esben közhelyek halmozódnak, olyan címekkel, alcímekkel, mint A család szent dolog, Bokros teendők, Közlekedj okosan, Nyitva van az aranykapu és Az ígéret szép szó, ha megtartják, úgy jó. Ennek oka lehet az is, hogy információink szerint a fejezetek megírásával megbízott politikusok és szakértők több határidőt sem tudtak tartani, s a Fidesz egy vezető politikusa lapunknak három héttel a kongresszus előtt még azt feltételezte: az eseményre nem készül el a dokumentum nyomtatott változata.
Az új vitairatban több, már ismert, de eddig nem végrehajtott fideszes elképzelés, ötlet, terv és ígéret kel ismét életre, mintegy természetesnek tekintve, hogy a "polgári kormány" 2002-ben hatalmon marad. Egyebek mellett kilátásba helyezik az adókedvezmények növelését és a kulcsok csökkentését, az államháztartás további korszerűsítését, az infláció 4-5 százalékra történő mérséklését és a csúszó leértékelés megszüntetését, további 200 ezer munkahely megteremtését, a biztosítási rendszer reformját az egészségügyben, az önkormányzati törvény módosítását, a rendőrség és a határőrség összevonását, a pedagógusok bérének jelentős emelését, a gyorsforgalmi utak, autópályák, hidak vasutak gyorsított ütemű fejlesztését, építését. A család- és lakástámogatási rendszer fejlesztésén túl már megszületett döntéseket is felsorolnak, mint az ÁPV Rt. megszüntetése vagy a diákhitelrendszer létrehozása. Kiemelt helyet kap a vitairatban a határon túli magyarok ügye, az Országimázs Központ szerepe és a sport -- így a 2008-as futball Eb és a 2016-os olimpia megrendezésének lehetősége --, miközben az agráriumról alig esik szó.
A jelenlegi politikai helyzet elemzését ezúttal különválasztották. A történelem főutcáján címmel, önállóan megjelentett brosúra a szocialistákat és az "éppen monetarista harmadikok"-nak titulált szabad demokratákat állítja szembe "A polgári Magyarország"-gal. Ehhez képest a ''96-os A polgári Magyarországért az akkori politikai helyzet átfogó keresztmetszetét adta a párt szempontjából, nem utolsósorban pontosan elhelyezve a Fideszt a létező politikai mezőben.
A mostani, viszonylagosan konkrét, a következő kormányzati ciklusra vonatkozó elképzelésekhez képest feltűnő az Öt évvel ezelőtti távlatosabb gondolkodás. A Fidesz akkor érzékeltette, választási győzelme esetén hosszabb távra kíván berendezkedni a hatalomban. Az akkori és a jelenlegi politikai szituáció érdekessége: míg 1996 első felében tartósan negyedik erőnek számított a Fidesz, s csupán az év végére jutott el a második helyig, a mostani közvélemény-kutatási adatok szerint az MSZP és a Fidesz között egyensúlyi helyzet alakult ki, némi szocialista előnnyel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.