BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félbillió forint EU-támogatás várható

Magyarország nyolc sportágban akár már 2002-ben is rendezhetne olimpiai játékokat -- mondta Deutsch Tamás. Igaz, Budapest jelenleg, 35-40 ezer szállodai férőhelyével, csak az újságíróknak és a versenyzőknek tudna szállást biztosítani. A 2004-es nyári játékokat rendező Athénban még az is elképzelhető, hogy hajókon alakítanak ki újabb férőhelyeket.

Ami a meglévő sportlétesítményeinket illeti, hazánk nyolc olimpiai sportágban -- például vívásban, súlyemelésben, cselgáncsban, birkózásban vagy öttusában -- akár már a jövő évben is rendezhetne nyári olimpiai játékokat -- mondta Deutsch Tamás, az Ifjúsági és Sportminisztérium első embere a Fidesz gazdasági és kulturális bizottságának tegnapi ülését követő sajtótájékoztatón. (Sydneyben huszonnyolc sportág -- 300 versenyszámában -- 10 500-an versenyeztek -- a szerk.) A miniszter elmondta azt is: a mostani elképzelések szerint 30 új -- a leendő versenyeknek otthont adó -- olimpiai szintű sportlétesítmény megépítése mellett további félszáz olyan létesítményt kellene létrehozni, amelyekben az olimpikonok a versenyek előtt és alatt tréningezhetnének, sőt ez utóbbiak közül több tucat már csak kisebb átalakításokra szorulna.
Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy mondjuk a vízilabda Európa-bajnokságra "formába hozott" Hajós Alfréd uszoda a legkedvezőbb elbírálás esetén is legfeljebb csak a sportág csoportmeccseinek rendezésére lenne alkalmas, az úszóversenyekhez nagyobb, korszerűbb létesítményre lenne szükség.
Az olimpiai infrastruktúra-fejlesztéssel kapcsolatban komolyabb nehézségekkel kell szembenézni. A közlekedés korszerűsítése mellett az egyik legnagyobb problémát a szállodai férőhelyek hiánya jelenti: Budapesten jelenleg mindössze 35-40 ezer szálláshely van. Csak összehasonlításképpen: Sydneyben a 10 500 sportoló mellett az újságíróknak 21 ezer helyet kellett biztosítani. Az olimpia ideje alatt pedig a város összesen 406 ezer turistát fogadott.
A szálláshelyek megteremtése Athénban egy évvel az olimpia előtt még mindig gondot okoz: Gianna Angelopoulos, az athéni szervezőbizottság (ATHOC) elnök asszonya a Neue Zürcher Zeitungnak nemrégiben adott interjújában elmondta: még 35 ezer szállodai férőhely hiányzik. Hangsúlyozta: amennyiben nem sikerül a "szárazföldön" elegendő helyet biztosítani, úgy akár hajókon is tudnak újabb szállásokat kialakítani.
Az ülésen ugyancsak részt vevő Matolcsy György gazdasági miniszter arról számolt be: az olimpiai előkészületekhez a kormány nem tervez adóemelést, és nem tartja szükségesnek népszavazás kiírását sem. (Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere korábban kijelentette, hogy a főváros csak abban az esetben támogatja az ötkarikás játékok rendezési jogának megszerzését, ha ez nem jelenti az adóterhek növekedését, és célszerűnek tartanák népszavazás kiírását is.) Matolcsy György hangsúlyozta azt is: az olimpia infrastrukturális feltételeinek megteremtése a hazai vállalkozásoknak ad majd jelentős előnyt, hiszen az előkészületi munkálatok elsősorban nekik biztosítanak új piacot. Ráadásul az olimpiai előkészületekre -- amennyiben Magyarország az Európai Unió tagja -- Budapest akár 5-600 milliárd forint támogatást is kaphat az EU-tól.
Deutsch Tamás a tájékoztatón elmondta azt is: amennyiben a parlament Becsó Zsolt vezetésével nemrégiben felállított olimpiai albizottsága a sport-, a gazdasági és a kulturális bizottságtól megfelelő segítséget kap, úgy szeptemberben akár már plenáris ülésen foglalkozhat az Országgyűlés Magyarország olimpiai kandidálásának kérdésével.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.