BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliókat költenek a futballklubok

Az idén nyáron csupán az olasz labdarúgóklubok több mint 400 millió dollár értékben vásároltak játékosokat. Miként tavaly, úgy ebben az esztendőben is Madridban jegyezték minden idők legdrágább kontraktusát: a rekordot jelentő 60,5 millió dolláros, azaz 17 milliárd forintos kontraktust az eddig Itáliában futballozó Zinedine Zidane "becserkészése" nyomán kötötték. A francia évi ötmillió dolláros jussa négy és félszerese a legtöbbet kasszírozó magyar labdarúgó, Dárdai Pál keresetének.

A Nemzetközi (FIFA) és az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) korábbi egyeztetései során ugyan többször is felmerült a sztárjátékosokért kifizetett átigazolási díjak maximalizálásának igénye, a FIFA ez év július 7-én elfogadott új szabályzata nem rendelkezik limitált összegekről. Az Európai Unió nyomására, több mint féléves huzavona után, annyit sikerült elérni a játékoseladásokkal kapcsolatban, hogy a szövetség a 23 év feletti labdarúgók lejárt szerződése esetén eltörölte az átigazolási díjakat.
A még érvényes kontraktusokkal bíró futballistákért így változatlanul rekordösszegeket kérhetnek klubjaik. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján nem módosult a tendencia: Európa leggazdagabb csapatai egymást múlják felül árajánlataikkal. Ezt támasztja alá a Juventus és a spanyol királyi gárda nyári egyezsége is. A Real Madrid -- miután tavaly 56 millió dollárt fizetett Luis Figóért -- az idén is magáénak tudhatja a legnagyobb, de legalábbis legdrágább játékosfogást: a Zidane-nal kötött négyéves szerződés értelmében a francia évi ötmillió dollárt, azaz 1,4 milliárd forintot keres, míg a spanyol klub a Juventusnak 60,5 millió dollárt fizetett. A labdarúgót korábban kétszer is -- 1998-ban és 2000-ben -- a világ legjobb játékosának választották, 1998-ban pedig az Aranylabdát is kiérdemelte.
A Real Madridon az utóbbi években egyre inkább eluralkodó átigazolási "őrületet" tovább tetézhette volna a spanyol válogatott Gaizka Mendieta megszerzése, a Valencia vezetése azonban nem szerette volna, hogy a csapat kiválósága valamelyik nagy hazai riválishoz kerüljön. A 27 éves válogatott futballistáért az olasz Lazio csapata végül 34 millió dollárt fizetett, ezzel Mendieta átigazolási díja megközelítette minden idők tíz legdrágább játékosának (sorrendben: Zidane, Figo, Crespo, Buffon, Vieri, Rui Costa, Pavel Nedved, Anelka, Denílson, Batistuta) árát. A sorban utolsó Batistuta egyébként 35 millió dollárért kelt el.
Az olasz bajnokságban összesen több mint 400 millió dollár mozgott a nyári futballpiacon. A világ legdrágább kapusát a Juventus tudhatja magáénak, amely a Parma hálóőréért, Gianluigi Buffonért fizetett 46,5 millió dollárnak megfelelő líraösszeget. (Az eddigi rekord Angelo Peruzzi 15 millió dolláros kontraktusa volt, amikor a kapus két évvel ezelőtt a Juventustól az Interhez szerződött.) A torinói élcsapat két további kulcsjátékosért, az ugyancsak pármai Lilian Thuramért, valamint a Lazióból érkező Pavel Nedvedért tobábbi 68 millió dollárt perkált le. Közel 100 millió dollárt költött csapaterősítésre az AC Milan is. Igaz, a klub az előző példával szemben a hasonló nagyságú összegért nem három, hanem öt kulcsjátékossal izmosította a játékoskeretét, köztük az UEFA-kupa-döntős spanyol Alavés két tehetséges fiatal futballistájával, Cosmin Contrával, valamint Javi Morenóval. Az együttes két legnagyobb fogását nem ők jelentik, hanem a korábban juventusos Filippo Inzaghi és a Fiorentinából érkező Manuel Rui Costa leigazolása.
A Bundesligában a klubok az előző összegekhez képest kevesebb, összesen 290 millió márkát -- 130 millió dollárt -- fizettek. A Bajnokok Ligája-győztes Bayern München csapata három érkező játékosra több mint 43 millió márkát (19,3 millió dollárt) áldozott. Igaz, cserébe a távozók közül a Barcelonába igazolt Patrik Anderssonért 15 millió márkát kasszírozott. A Bundesliga csapatai közül egyetlen játékosért a legnagyobb summát a Borussia Dortmund adta ki: Jan Kollerért 21 millió márkát (9,45 millió dollár) az Anderlechtnek. Az eladási oldalról nézve a német csúcsot a Bayer Leverkusen bevételei jelentik: a gyógyszergyári csapat ugyanis éppen a Bayern Münchennek eladott Robert Kovacért kapott 16,7 millió márkát.
Angliában a legtöbbet, 33,5 millió dollárt a Lazio szervező középpályásáért, Juan Sebastian Verónért fizette a Manchester United. Igaz, a klub a jelenlegi leggólerősebb holland csatárért, Ruud van Nistelrooyért is kiadott további 27,1 milliót. Ezzel a MU az angol játékosvásárlási piacon az első helyet foglalja el a Chelsea és az Arsenal előtt. Előbbi 35,1 millió dollárt, utóbbi 32 milliót költött.
Nem csak a világ jelenleg legjobbnak tartott labdarúgóiért fizetnek horribilis összegeket a labdarúgásban. A magyar profiliga nemritkán százmilliós adósságokat felhalmozó együtteseinek hazánkban is sikerül túllicitálniuk egymást egy-egy magyar "klasszisért". A hazai átigazolási időszak mai napi lejártakor mindazonáltal továbbra is titkos az átigazolási díjak egy része, holott ezek Európa-szerte nyilvánosak.
Az mindenesetre biztos: annak ellenére, hogy a január 1-jétől hatályos sporttörvény értelmében már Magyarországon sem lehet lejárt szerződésű játékos esetében átigazolási díjról beszélni, a klubok irreálisan magas aláíráspénzekkel kényeztetik a liga labdarúgóit. A több tízmilliós aláíráspénzek mellett sok millió forintos havi fizetésekről, valamint százezres nagyságrendű pontpénzekről szólnak a hírek. Egyes információk szerint a nyáron a letöbbet, 87,5 millió forintot a ZTE perkálta le az MTK-val még érvényes szerződéssel bíró Kenesei Krisztiánért, amely összeg nem tartalmazza a csatár juttatásait.
Az itthon futballozó magyar játékosok fizetései természetesen mindennel együtt is messze elmaradnak a Bundesligában szereplő társaik keresetétől: a német Sport Bild szerint a Hertha BSC magyar középpályása, Dárdai Pál évi 2,5 millió német márkát, azaz 320 millió forintot keres, a hét végén az Energie Cottbusban ismét góllal bemutatkozó Vasile Miriuta pedig 1,2 millió márkát kap.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.