A kormány hatszázalékos infláció mellett számolta ki a pedagógusok idei béremelését (januárban 8,25, szeptemberben 20 százalék), a gazdasági előrejelzések szerint azonban már most sejthető: a pénzromlás inkább 10 százalék körül alakulhat az év végén. A PSZ számításai szerint ez azt jelenti, hogy a reálbér-növekedés csupán 6-7 százalékos lesz a közszférában, ezért -- bár a kormány januártól újabb 7,75 százalékkal emeli a pedagógusok bérét -- a szervezet szerint legalább háromszázalékos kompenzációra volna szükség. Az oktatási tárca szerint a 20 százalékos béremeléssel 100 ezer forint fölé emelkedik a pedagógusok átlagbére. Úgy látják, minden önkormányzat felkészült már az emelt összegű bérkifizetésre. A minisztérium számításai szerint a pedagógusfelzárkóztatás eredményeként a tanárok bére 2006-ra eléri a nemzetgazdasági kereset 125 százalékát.
Varga László, a PSZ érdekvédelmi titkára lapunknak elmondta: a bérrendezésnél figyelembe kell venni a minimálbér alakulását is, ami jövőre 50 ezer forint lesz. A titkár úgy véli, ez a közalkalmazotti bértábla "összenyomását" eredményezi. Szerinte a minimálbér esetében is képzettséghez kötődő kereseti struktúra kialakítására lenne szükség, azaz: az egyetemi diplomás pályakezdő pedagógusok keresetének mintegy 140 ezer forintnak kellene lennie.
A PSZ ősztől kiemelt figyelmet szentel annak, hogy minden iskolában betartják-e a kötelező óraszámokra, a keresetekre, a kiemelt munkavégzésért járó pótlékok kifizetésére vonatkozó előírásokat. Ennek eredménye leghamarabb novemberre várható, ám az már októberre kiderülhet, az iskolák megfelelnek-e a kötelezően előírt kerettantervi és minőségbiztosítási követelményeknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.