Magyarországon ugyan nincsenek pontos számok a sportszponzoráció mértékéről, az azonban bizonyos: csak a két legnagyobb "sportmecénásnak" tartott vállalat, a Mol Rt. és a Westel Rt. együttesen évi több száz millió forinttal támogat sporteseményeket és élsportolókat -- közülük is csak a nemzetközi színtéren is kimagasló teljesítményt nyújtókat.
A gazdasági trendek azt mutatják, hogy nemcsak az Egyesült Államokban növekednek gyorsabb ütemben a vállalatok szponzorációra fordított kiadásai a reklámkiadásokhoz mérten, hanem Európában is. A tengerentúlon az összes szponzorációs összeg 68 százalékát sportra fordítják, ettől Európa valamelyest elmarad, de az öreg kontinens hamarosan többet fog költeni, mint az USA -- mondta Serényi János, a McCann-Erickson ügyvezető igazgatója. Hangsúlyozta: a vállalatok egyre inkább felismerik, hogy a sportszponzorációt és a hozzá kapcsolódó kommunikációs gyakorlatot a hűségnövelés egyik alapeszközeként alkalmazhatják. Ez még akkor is így van, ha mindeközben a sport szórakoztatóipari jellege túlságosan is fölerősödik. Így aztán az is előfordulhat, hogy az NBA küzdelmeit a helyszínen végignézők több mint 50 százaléka a mérkőzés lefújása után még a végeredményt sem tudja.
Az öszes reklámbüdzsén belüli sporttámogatást Magyarországon 66 százalékra becsülik. A marketingszakemberek szerint azonban nehéz potenciális szponzorra lelni hazánkban, mivel épp azokban a sportágakban érnek el kimagasló eredményeket -- vívás, kajak-kenu, úszás, torna --, amelyekre a világon bárhol máshol a szponzorok és a médiumok legfeljebb csak négyévente, a nyári olimpiai játékok ideje alatt "harapnak rá". Ezekre a sportágakra és a sporteseményekre specializálódott az évente több mint 100 millió forintot e célra költő Mol, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) aranyfokozatú támogatója. Igaz, a cég kizárólag a nemzetközileg is kiemelkedőnek tartott sportesemények szponzoraként lép fel: legutóbb például a nyári vízilabda Európa-bajnokságot támogatta; az olimpiai sportágakból például a kajak-kenut, az olimpiai bajnokok közül Vereckei Ákost -- nyilatkozta lapunknak Felkai György, a vállalat kommunikációs igazgatója. Olajipari vállalatként a Mol a technikai sportokat is finanszírozza, így az autósportban a magyar GT-futam névadó főszponzora.
A másik legnagyobb sportszponzornak tartott cég, a Westel csak a MOB-bal kötött szerződése értelmében évi ötvenmillió forinttal támogatja az olimpiai sportágak felkészülését. G. Németh György, a mobilszolgáltató kommunikációs vezetője hangsúlyozta: a Westelnek a sportolókkal, klubokkal kötött szerződéseiben fontos szerepet kap a minőségi teljesítmény, amelynek értelmében a kontraktusban szereplő díj csak a kívánt eredmény elérése esetén jár, sikertelenség esetén az érintettek legfeljebb az összeg egyharmadát kapják meg.
A "szponzorvadászatot" az is megnehezíti, hogy a magyar klubok élén általában nem topmenedzserek állnak, és a foglalkoztatott sportmarketing-vezetők száma is elenyésző. Egy magyar futballklub ma inkább költ akár egy ötödik balbekkre, mint egy marketingszakemberre.
Az amatőrtől egyre erőteljesebben elkülönülő profisport külföldön ma már egyértelműen a szórakoztatóipar része. Kassay Lili, a BMB Focus sportmarketing-vezetője hangsúlyozta: az üzleti alapú működés mozgatórugója a néző. A versenyzőknek ezért olyan sportteljesítményt kell nyújtani, a szervezőknek pedig olyan egyéb szolgáltatásokat biztosítani, ami arra ösztönzi a drukkereket, hogy minél nagyobb számban látogassanak ki a sporteseményre, sőt közvetetten -- a klubot, sportolót ábrázoló ajándéktárgyak vásárlása révén is -- hajlandók legyenek arra pénzt áldozni. Egy focimeccs esetén legalább nyolcezer fizető néző kellene e cél megvalósításához.
A látványsportok terén -- labdarúgás, kosár-, kézilabda -- Magyarország lemaradása egyelőre még "látványos". (Az egyre jobb formába lendülő magyar kézilabdások mindössze 65 millió forint szponzori bevételhez juttatják a szövetségüket.) Az igazán nagy sportüzletek Európában ma elsősorban a labdarúgás területén születhetnek. Elég csak arra gondolni, hogy az Adidas-Salomon AG nemrégiben újabb tíz évre szóló stratégiai partnerkapcsolatot kötött a BL-győztes Bayern München csapatával. Amennyiben realizálódik a szerződés befektetői szándéknyilatkozata is, úgy a müncheni alakulat a 750 millió eurós tőkeértékével a kontinens leggazdagabb futballklubja lesz, megelőzve az évi több mint 100 millió angol fontos bevétellel bíró Manchester Unitedet. Igaz, az Adidas nemcsak a Bayern München dicsőségétől ismert márka, hiszen a cég szerelésében játszik az ugyancsak a topkategóriába tartozó Real Madrid is, amely előbb a portugál Figóért, majd idén Zidane-ért fizett rekordösszegeket (összesen 116,5 millió dollár). Igaz, Florentino Perez szerint már Figo 10-es számú Real-mezének -- több százezer darabos -- értékesítéséből visszajött az 56 milliós befektetés fele. Figót egyébként olyan multinacionális cégek szponzorálják, mint a Nike, a Danone vagy a Tag Heuer. A világ első számú sportszer- és sportruházatgyártó cége, a Nike minden bizonnyal már jó előre figyelembe veszi azt is, hogy 2004-ben Portugália rendezi az Eb-t, ahol várhatóan kulcsszerepet kap a játékos.
Magyarországon a futballra fordított szponzoráció nem mindig hozza meg a kívánt eredményt: a Borsodi Sörgyár (BS) még februárban öt évre szóló névadó szponzori szerződést kötött a Magyar Labdarúgóligával (MLL), amelynek értelméban évi több mint százmillió forintot fizet a ligának. Igaz, úgy tűnik, a BS-nek még mindig nem sikerült elérnie, hogy az első osztályú bajnokságot a többség ne NB I-ként, hanem Borsodi Ligaként emlegesse. (2000/2001-ben összesen 1,9 milliárd forintnyi szponzoráció is mozgatta az első vonalbeli magyar csapatokat.) Angliában a Premier League szponzori díjai a legutóbbi ciklust követően az előzőhöz képest háromszorosára nőttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.