BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szponzorvonzó múzeumok?

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) Alfa néven 1,250 milliárd forintos, átfogó múzeumfejlesztési programot indít el jövőre, s erre már csak azért is szükség van, mert egy-egy kiemelkedő jelentőségű kiállítás nemcsak a hazai látogatókat, hanem a turistákat is vonzza. A fejlesztésben csak az első lépés a nagy állami múzeumok ingyenessé tétele. Mint megtudtuk, ahhoz, hogy ez az intézkedés ne jelentsen pénzkiesést az adott intézményeknél, a tárca - illetve két másik minisztérium - kompenzálja a múzeumokat, az NKÖM 300 millió forintot fordít erre jövőre. Ugyanakkor tegyük hozzá: több intézmény reményei szerint az ingyenességgel járó, növekvő látogatottság serkentő hatással lehet a szponzorokra is.

A jegyárakból befolyó pénz az egyes múzeumokban nem hatalmas tétel, hiszen a kulturális minisztérium 2001-es felmérése szerint az intézményeknél csak a saját bevételek (tehát nem a teljes költségvetés) 50-70 százaléka származott a jegybevételből. Ezt az összeget pótolja majd a fenntartó minisztérium. Amellett, hogy a tárca fedezi a jegybevétel kiesése miatti összeget, a jelentős kiadásokat igénylő időszaki tárlatokra pályázat útján kaphatnak támogatást a múzeumok, amelyek ilyenkor emelt jegyárral dolgozhatnak. Tegyük hozzá: a nálunk szokásos árak így is jóval alacsonyabbak, mint például a bécsi múzeumokba szóló belépők (az Albertina jelenlegi kiállításaira 9 euró a felnőtt belépő, a Kunstforum mostani tárlatára 8,70).

Hiller István kulturális miniszter az átfogó múzeumfejlesztési program keretében jelentős lépéseket hirdetett. Az önkormányzati fenntartású múzeumok a kiállításokkal kapcsolatos szakmai feladatokra és az ezekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésére 550 millió forintot kaphatnak pályázati úton. Mivel az önkormányzati kulturális intézmények a Belügyminisztériumtól kapnak pénzt a működésre, így ez az összeg is a Belügyminisztériumnál lévő támogatás elkülönített része.

További 200 millió forint pedig az informatikai minisztériummal kötött digitalizációs program keretében juthat el a múzeumokhoz. Ez azért fontos, hogy bevezethessék a korszerű, Nyugat-Európában népszerű technikákat, amint ma már az is elengedhetetlen, hogy elkészüljön egy-egy múzeum saját, folyamatosan frissülő honlapja. Vígh Annamária, az NKÖM múzeumi osztályának vezetője lapunknak elmondta: az önkormányzati fenntartású intézmények támogatása halaszthatatlan, mert többségük infrastrukturális szempontból rendkívül elmaradott. A fejlesztés mellett a cél a szolgáltatások jelentős bővítése, ehhez a feltételek megteremtése. Ma már elengedhetetlenek a korszerű múzeumokban például a könyvesboltok, a kávézók, a gyermekfoglalkoztatók. A szolgáltatások bővítésével kis bevételhez is juthat az intézmény.

A program további lényeges eleme, hogy a kinyíló Európában kölcsönösen mutassuk be egymás értékeit. Erre a célra jövőre 400 millió forint áll rendelkezésre, ez az NKA költségvetésében kapott helyet. A tervek szerint nemcsak mi hozunk ide kiemelkedő kiállításokat az európai nagyvárosokból, hanem segítjük azt is, hogy a nemzetközi kulturális életben érdeklődést kelthető magyar tárlatok eljussanak külföldre. Vígh Annamária elmondta: 2006-ig elkészítették az intézményeik kiállítási terveit, ez alapján kezdődhetnek a tárgyalások cserékről, s akkor a mostaninál erőteljesebben bekapcsolódhatunk a nemzetközi vérkeringésbe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.