Kkv-fókusz az SAP-nál
Mára a helyzet nagyban változott. A kkv-szektor a gazdaság megkerülhetetlen szereplőjévé vált, és ezzel párhuzamosan követeli magának a nagyokat megillető bánásmódot az informatika területén is. Igényüket felismerve kezdett az SAP kifejezetten ennek a szegmensnek épített ERP rendszerek fejlesztésébe - mutatja be a cég stratégiáját Pálfalvi György kis- és középvállalati üzletágvezető.
A társaság két irányból közelít a kkv-szektorhoz: a kisebb cégeknek a Magyarországon ősszel debütált SAP Business One, a közepes vállalatoknak pedig a mySAP All-In-One csomagot kínálja. Éles határ a két szegmens között nem húzható, a besorolás a pénzügyi teljesítmény mellett a jövőbeni céloktól, a fejlődési irányoktól és az ezekkel együtt a jövőben várhatóan felmerülő igényektől is függ.
A mySAP All-In-One a nagyvállalatoknak kínált mySAP Business Suite rendszerrel rokon, lényegében annak alkalmazása a kisebb vállalati méret által diktált feltételekre. A középvállalatoknak kínált megoldás 2001 óta elérhető, bevezetési ideje az esetek túlnyomó részében 70 és 120 nap közé esik.
A rendszer a nagyvállalatoknak fejlesztett mySAP Business Suite-on alapul, megőrizve annak minden kedvező tulajdonságát (így a nyitott forráskódot, a többnyelvűséget stb.). Az SAP partnerei erre az alapra építenek olyan megoldáscsomagokat - template-eket -, melyek egy-egy jellemző középvállalati tevékenységi kör informatikai igényeit hivatottak kielégíteni. Az eddig elkészült 7 megoldáscsomag a nagykereskedelem, a szervizszolgáltatás, a víz- és csatornaüzemeltetés, vagy éppen a projektszerű gyártás terén jelent hatékony segítséget, de hamarosan elkészül a könyvkiadói, könyvkereskedelmi tevékenységgel, illetve textil-, valamint ruházati kereskedelemmel foglalkozó vállalatoknak szóló megoldáscsomag is. Az idén összesen 4 új tevékenységi kört lefedő megoldáscsomag kialakítása várható - teszi hozzá Pálfalvi.
A template-ek az SAP-partnerek szakismerete alapján, az SAP által kialakított és ellenőrzött követelményrendszer szerint jönnek létre. Ahhoz, hogy a kialakított megoldáscsomag használatát az SAP saját neve alatt engedélyezze, többek között funkcionális leírás, oktatási anyag, vezetői összefoglaló készítése szükséges, de a partner egy mintavállalat példáján keresztül is be kell mutassa a rendszer működését. A telepítendő alkalmazások váza tehát kész, az ügyfeleknél azok testreszabása zajlik, időt és pénzt megtakarítva a vállalatok számára.
A kisvállalatok számára készült SAP Business One megoldását elsősorban kereskedelmi, szolgáltató-, illetve egyszerűbb összeszerelő tevékenységet végző társaságoknak ajánlja. A terméket az SAP az All-In-One-hoz hasonlóan partneri hálózatán keresztül értékesíti, a magyar verzió tavaly óta kapható. A társaság ennek megfelelően 2004-ben kezdett a rendszert ismerő partnerhálózatot építésébe - tagjainak száma jelenleg 20 körüli -, máig több mint 50 vállalkozásnál vezették be a rendszert. Közülük a legkisebb 2 személyes cég, míg a legnagyobb egy 4 országban tevékenykedő, 60 felhasználót számláló szervezet.
A rendszer bevezetésekor a vállalatnak azt kell eldöntenie, hogy várható növekedési pályájának a kettő közül melyik platform felel meg leginkább. Az átjárás ugyanakkor később is biztosított. Az SAP Business One, illetve a mySAP All-In-One gerincét egyaránt az SAP nagyvállalati tapasztalataira épített rendszerek és a bennük rejlő üzleti tudás jelenti. Ha egy vállalat már bevezette valamelyik SAP-rendszert, ezzel nem került kényszerpályára, hiszen az SAP Business One alkalmazásról az üzlet növekedésével bármikor áttérhet a mySAP All-In-One-ra, sőt a további vállalati gyarapodással a mySAP Business Suite megoldáscsomagra is, azaz a rendszerek közötti migráció megvalósítható.
Jelenleg az SAP AG bevételeinek mindössze 6-7 százaléka származik a kkv-k részére nyújtott megoldásokból, ám 3-4 éven belül ezt a szoftvercég 15 százalékra kívánja feltornázni. Mindebben nemzetközi téren és hazánkban is a minősített értékesítési partnerhálózat játszik fő szerepet, amely világszerte már 11 300 kis- és közepes méretű vállalatnál vezetett be integrált vállalatirányítási szoftvereket. A nagyfokú érdeklődés arra vezethető vissza, hogy a globális versenyben az SAP megoldásai megteremtik a lehetőséget ezen cégek számára, hogy versenyképesebbé, sőt akár piacvezetővé is váljanak.
Amikor egy kis- vagy közepes vállalatban felmerül az igény arra, hogy egyetlen, átfogó és átlátható rendszerben kezelje adatait, azaz integrált vállalatirányítási szoftvert vezessen be, az első reakció rendszerint ez: "Nem vagyok én túl kicsi ehhez? Nem túl drága ez nekem?" A válasz mindkét esetben: nem. Első lépésként az SAP értékesítő partnereivel karöltve átvizsgálja az ügyfél folyamatait, és ez alapján dolgozzák ki azt a javaslatot, amely véleményük szerint megoldást jelent majd problémáira. Hangsúlyozandó ugyanakkor, hogy ez egy interaktív folyamat, ahol az ügyfelek igényeit a maximális mértékig figyelembe veszik, és beépítik koncepciójukba. Az SAP semmi olyasmit nem javasol a cégeknek, ami meghaladná erejüket vagy teljesítőképességüket.


