Külföldre távoznak a kutatók, további munkaerőt veszít az egészségügy, s a matematikusok, a fizikusok, a pályakezdő informatikusok és a mérnökök is az agyelszívás alanyai lehetnek - többek között ezek derülnek ki egy friss kutatásból, amely 800 vállalat válaszai alapján vizsgálta a dolgozói mobilitás hazai munkaerőpiacra gyakorolt hatását. Míg a felsőfokú végzettségűek közül 23 ezren próbálnák ki magukat más országban, addig a szakmunkások három százaléka, vagyis 64 ezren fontolgatják a külföldi álláskeresést.
Egyensúlyát veszítheti a hazai álláspiac, hiszen épp azokat a kvalifikált kútfőket vonzza az uniós munka, akikből itthon is kevés van, vagy épp a versenyképesség tekintetében nagy szükség lenne rájuk. A kutatók közül nem a tapasztalt, tudományos fokozatot szerzettek mennek el és maradnak külföldön, hanem a fiatalabbak - fogalmaz Viszt Erzsébet, a kutatás vezetője, a GKI Rt. munkatársa. Főleg azok ragadnak kint, akik hosszabb idejű tanulmányútra mennek ki vagy doktori programokban vesznek részt. A visszatérni kívánók számára egyelőre nem kínál alternatívát a hazai munkaerőpiac, nincs lehetőségük a megszerzett tudásuk hazai környezetben való hasznosítására.
Egy a KSH-GKI által kalkulált migrációs potenciál szerint a munkaképes korú népesség 4 százaléka, vagyis összesen 300 ezren gondolkodnak itthon a külföldi munkavállalásban. Közülük 158 ezren fontolgatják közepes, illetve komoly szándékkal a távozást.
Ám nemcsak a munkaerő ki-, hanem beáramlása miatt is billeg az álláspiac. Bár a külföldiek legális alkalmazása a legtöbb szakmában hiányt pótol, a feketemunka, illetve a kontroll-, konkrét számok nélküli migráció, főleg a szlovákok érkezése komoly feszültségeket okozhat. Viszt Erzsébet szerint szorosabb kapcsolatra lenne szükség a magyar bevándorlási politika és a munkaerőpiac igényei között. Leginkább a kereskedelmi vállalatok, illetve a szálloda- és a vendéglátó-ipari cégek alkalmaznak idehaza külföldi dolgozókat. Az áruházláncok, a bevásárlóközpontok számának emelkedése, a vendéglátóipar fejlődése is bővülő külföldi foglalkoztatással jár, itt főleg az olcsó román, ukrán, szerb munkaerő a keresett. Míg az iparban, ezen belül a gépiparban átlagosan minden tizedik cégnél dolgoznak külföldiek, ez a fémfeldolgozásban minden hatodik cég esetében igaz. Az élelmiszer- és a vegyipar alig foglalkoztat külföldieket.
A felmérés szerint a külföldiek alkalmazása hamarosan tovább emelkedik. A növekedés a 20 fő alatti vállalatoknál és a 250 fő felettieknél jelentkezik majd. (KI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.