BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt van az összes beszéd

A vasárnapi önkormányzati választásokat egyértelműen a Fidesz nyerte. Magyarország 19 megyei közgyűlésében az ellenzéki párt adhatja a többséget, legfeljebb Heves és Somogy megyében alakulhat ki patthelyzet. A Fidesz azonban nemcsak a megyéket vitte, hanem a megyei jogú városokat és a 10 ezer főnél nagyobb lélekszámú településeket is.

Általánosságban elmondható: azokban a nagyvárosokban, ahol újráztak a szocialista polgármesterek, egyúttal nehéz helyzetbe is kerültek, hiszen a közgyűlések többségét zömében itt is a Fidesz adja.
Budapesten a kerületek közül 14-ben szocialista, 8-ban a Fidesz nyert, a fővárosi közgyűlésben a Fidesz-KDNP 30, az MSZP 24, az SZDSZ 9, az MDF 3 mandátumot szerzett.

Gyurcsány Ferenc beszédében hangsúlyozta: a kormány feladata, hogy együttműködjön a helyi vezetőkkel, ennek pedig nem feltétele a pártszimpátia. Mint mondta, a választás elsősorban a helyi képviselőkről szól, de a választók szavazataikkal ítéletet mondanak a kormánypártokról, azok politikájáról is. Így látható, hogy sokan kritikusan viszonyulnak a kormányzati intézkedésekhez, hiszen azok rövid távon nem jelentenek túl sok előnyt. A kritikát hallom, értem is - mondta a miniszterelnök, aki ugyanakkor leszögezte: abban ugyanakkor nincs kétsége, hogy a kormány politikáját folytatni kell - hangoztatta Gyurcsány, hozzátéve: a kormánypártok érezhetően mögötte és kormánya mögött állnak.

Orbán Viktor: Az MSZP történelmi vereséget szenvedett és győzött az igazság - jelentette ki a választás eredmények ismeretében Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint ha parlamenti választás lett volna, a Fidesz 52, az MSZP 35 százalékos listás eredményt ért volna el. A választás országos akaratnyilvánítás volt, melynek az lett az eredménye, hogy a magyar emberek nem kérnek a hazugság világából, nem szavaztak a hazugság hálójában vergődő politikára. A választási eredmény az ellenzéki politikus szerint azt mutatja: a kormány vitte csődbe az országot, ezért alkalmatlan funkciója betöltésére, a hivatalban lévő miniszterelnököt leváltották. Egyben felszólította az MSZP-t, cserélje le a kormányfőt.

A köztársasági elnököt bírálta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a köztelevíziónak adott nyilatkozatában. Sólyom László, az elnöki intézményhez méltatlan beszédet mondott a szavazás után - fogalmazott a házelnök.

Juhász Ferenc,
az MSZP alelnöke erre úgy reagált: Orbán Viktor költői túlzásba esett. A választási eredményeket kommentálva elmondta: tény, hogy az MSZP politikája ezzel a kockázattal járt, hosszú távon ugyanakkor csak ez vezethet sikerre. Hangsúlyozta: a választól arra kényszerítették a kormányt, hogy ellenzéki önkormányzatokkal működjön együtt.

Dávid Ibolya, az MDF vezetője szerint számukra nem fogadható el sem Orbán Viktor, sem Gyurcsány Ferenc politikája, és nem működnek együtt sem Tarlós Istvánnal, sem Demszky Gáborral.

Hiller István, az MSZP elnöke emlékeztetett arra, nem szavazatmaximálásra törekedtek, hanem az egyensúlyteremtő politikát helyezték előtérbe. Kiemelte: a választás a helyi politikáról szól, és az eredmények nem változtatnak az Országgyűlés összetételén.

Budapest liberális város - ezzel kezdte beszédét a főpolgármesteri címet ötödször elnyerő Demszky Gábor. Hangsúlyozta: Budapest nem a zavargás és a vandalizmus, hanem a vendégvárás és a biztonság fővárosa. Mint mondta, főpolgármesterként lemond mandátumáról, így a fővárosi közgyűlésben kormánypárti többség lesz. Kiemelte: az építkezés politikáját garantálja a Gyurcsány-kormánnyal való együttműködés. Beszélt arról is, hogy Budapesten pártja, az SZDSZ növelte támogatottságát és polgármesterei számát.

Tarlós a választási vereség után azt mondta: az eredményt elismeri, tudomásul veszi, bár gratulálni nem tud, de haragot nem tart és a közgyűlés konstruktív tagja lesz. A Fidesz és a KDNP támogatta főpolgármester-jelölt hozzátette: a lenézett, lebunkózott kerületi kis polgármester rendkívüli módon megnehezítette a nagy Demszky Gábor dolgát. Tarlós azt mondta: az MDF megvonta tőle támogatását, Demszky ennek köszönheti győzelmét. Hozzátette: a főpolgármester ugyanakkor soha nem mondhatja többet, hogy Budapest liberális város.

Stumpf István a Századvég Alapítvány elnöke szerint a köztársasági elnök indirekt módon felszólította a koalíciós pártokat, gondolják végig, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel végig lehet-e vinni az elmúlt hetekben bejelentett programot. Stumpf István politológus az InfoRádióban kijelentette: alapvetően átrendeződött a politikai erőtér. VGO, MTI, MTV, Inforadio


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.