A tüntetők már készülnek az "évfordulóra" - Ismét kivonulnának
Szeptember 17-étől legalább három napra visszatérnének a Kossuth tér tavalyi tüntetői – írja az Index.
Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 nevű szervezet nevében azt ígérte, hogy szeptember 17-én mindenképpen lesz tüntetés a Kossuth téren. Így akarnak emlékezni, hogy egy éve, 2006 szeptember 17-én került nyilvánosságra Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde.
A Magyar Nemzeti Bizottság október 23-ig folyamatos tüntetést jelentett be a térre, és szeptemberben már nem lesznek ott kulturális programok sem, így Gonda László szerint a tüntetők minden további nélkül birtokba vehetik majd a teret. "Legalább 24 órán át, de lehet hogy több napig is folyamatosan lesz tüntetés" - mondta az Indexnek Gonda.
Legalább tucatnyi szervezet készül még az évfordulóra. Szeptember 15-én százezer embert szeretnének a Kossuth térre vinni a Márciusi Charta aláírói. A Csoóri Sándor költő által fogalmazott, Gyurcsányt lemondásra felszólító Chartát ismert jobboldali személyiségek írták alá. A tüntetés főszónoka Bayer Zsolt újságíró lesz. Biztosan beszél még Papp Lajos szívsebész, aki néhány hete Kárpát-haza Nemzetőrség néven jelentette be új szervezet alakítását.
A rendőrség sajtóosztályán korainak tartották, hogy nyilatkozzanak a szeptemberi tüntetésekről. A demonstrációkat elég 72 órával előre bejelenteni, ezért még nem akartak találgatni, hogy hány csoport és hol vonulhat fel. A 15-i és a 17-i tüntetések szervezői azonban az Indexnek azt mondták, hogy ők már megkezdték az egyeztetést a rendőrséggel. Mindhárom szervező hangsúlyozta, hogy határozottan, de békésen akarnak tiltakozni. A BRFK sajtóosztályán arról sem akartak felvilágosítást adni, hogy készülnek-e különleges intézkedésekkel az évfordulóra.
A portál kormányzati forrásai számítanak ugyan zavargásokra az évfordulón, de nem akkorára, mint tavaly. "Várhatóan nem lesz akkora felfordulás" - fogalmazott egyikük, aki az új rendőrségi eszközökben is bízik. Úgy tudjuk, hogy sem kabinet- sem kormányülésen nem volt még szó a közelgő évforduló biztonsági kockázatairól.


