BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyar politika krónikus alkoholmámorban szenved Csaba László szerint

Csaba László, Petschnig Mária Zita, és Vértes András fejtette ki véleményét  a 168 elemzésében. A három közgazdász a magyar gazdaság nem túl rózsás helyzetéről szólt.

Csaba László professzor szerint a hitelességet rontja, hogy az alkoholistához hasonlóan a hazai politika is karácsonykor mindig megígéri, hogy kijózanodik, vízkeresztre, azonban ismét „mocsár részeg”.

A közgazdász úgy vélte, mára elfogyott a befektetők türelme, ez érzékelhető abból is, hogy a nemzetközi vállalatok leállították Magyarországra irányuló befektetéseiket, a megszorító csomag pedig csak arra elég, hogy a hazai gazdaság elkerülje a teljes összeomlást.

A szakember úgy vélte: a helyzet javításához elsősorban arra lenne szükség, hogy a magyar politika őszintén megijedjen, és ne higgyen abban, hogy magyar gazdaság önmagától növekedni fog.

Csaba László kiemelte: minimum középtávú gondolkodás szükséges ahhoz, hogy a hazai piac talpra álljon, hiszen az oktatásba, és kutatásba fektetett összegek csak évtizedek múlva térülnek meg. A szakember szkeptikus a költségvetési ellenőrző hivatalt illetően, inkább a svéd rendszerben bízik, a skandináv országban ugyanis minden képviselőnek el kell számolnia azzal, milyen forrásokat tud kijelölni javaslatai megvalósításához.

Petschnig Mária Zita a szerint megszorításokból eredő lassuló növekedés kalkulálható volt, a mezőgazdaságot érintő természeti károk azonban nem, így csak a kiválóan teljesítő iparnak köszönhető, hogy a gazdaság nem került nagyobb bajba.

A közgazdász szerint bár hiba túlértékelni a brüsszeli források szerepét, 2008-ra lassan, de bővülni fog a lakossági fogyasztás, és növekednek a beruházások. Súlyos veszélyt jelent azonban az önkormányzatok eladósodása, a közgazdász szerint a jobboldali vezetésű helyhatóságok hitelfelvétellel hidalják át a problémákat racionalizálás helyett. Petschnig Mária Zita hisz a részben általa kidolgozott költségvetési hatóság eredményességében, feltéve, hogy az valódi korlátozó jogokkal rendelkezik.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke a Világbank nemrég közzétett, Magyarországit a topreformerek közé soroló felmérésével kapcsolatban elmondta: a befektetők figyelemmel kísérik ezeket az elemzéseket, a hatásokat azonban nem szabad túlbecsülni. Vértes úgy vélte, a befektetői döntéseket elsősorban a célország politikai stabilitása, valamint a makrogazdasági mutatók határozzák meg.

A GKI vezetője szerint a jelentés fontosságát az adja, hogy kimutatja: valóban történt előrelépés Magyarországon a cégalapítás terén. Vértes András kijelentette: most értünk az európai középmezőnybe, a cégalapítási feltételeket vizsgáló listán a régióban csak Szlovákia előz meg minket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.