BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könnyebben lehet forráshoz jutni

Mintegy húsz éve vált nálunk is szállóigévé, hogy „csak az első milliót nehéz összeszedni”. A még mindig sztereotípiaként hangoztatott állítás igazságtartalma azonban egyre kevésbé fedi a valóságot, ma lényegesen könnyebb forráshoz jutni, mint ahogy ezt sokan gondolják – állítja Őry Kovács Katalin. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. kommunikációs igazgatója szerint már az első millió előteremtésében is segítenek a vállalkozói hitelek. Az egymást erősítő, kiegészítő konstrukciók alkalmasak arra, hogy rövid idő alatt olyan biztonságot nyújtsanak a vállalkozóknak, amellyel nemcsak az indulást segítik, hanem további fejlesztésekre is serkentik őket. Az MFB a Sikeres Magyarországért vállalkozásfejlesztési hitelprogram keretén belül azoknak a mikro-, kis- és középvállalkozóknak nyújt hosszú távú, kedvező kamatozású fejlesztési hitelt, akiknek értékelhető üzleti tervük és dokumentumaik vannak. Eddig csaknem ötezer vállalkozó fejlesztése igazolja, hogy nem elérhetetlenek ezek a hitelek, és nem teljesíthetetlenek a feltételek.

Kölcsön segítségével valóban nem nehéz az első milliót összeszedni, meg kell azonban nézni, hogy ez mire elegendő. Nem sokra, függetlenül attól, hogy a kereskedelmi vagy a termelői szférában használják fel, de az első önállóan kitermelt millió „elültetéséhez” okos befektetéssel elegendő lehet.

Nem véletlen, hogy a vállalkozásfejlesztési hitelek egymilliótól kezdődnek, ez évtől pedig már akár hárommilliárd forint is felvehető. A kezdő vállalkozóknak tett ajánlatok értelemszerűen kisebb összegekről szólnak. Példaként említi a sokakat érintő lehetőséget, a Pályamódosító hitelprogramot, amely azoknak segít, akik elveszítették a munkájukat a közszférában. Nagyon sokan döntési kényszer elé kerültek, ugyanis a létszámleépítés a legkisebb önkormányzattól a legnagyobb minisztériumokig a közszféra minden területét érinti. Mintegy tízezer főre tehető az állásukat vesztettek létszáma.

Az MFB Pályamódosító hitelprogramja a korábban a közszférában foglalkoztatottak vállalkozóvá válását segíti kedvezményes hitellel. A kapott hárommillió forinttal önálló gazdasági társaságot lehet alapítani, vagy egy másik társaságba – esetleg a család vállalkozásába – tőkeemeléssel beszállni, de egyéni vállalkozás is indítható. A különböző átképzések és korszerű ismereteket nyújtó szaktanfolyamok nagy része pedig az unió által is támogatott program, tehát a szükséges vállalkozói ismeretekhez kedvezményes módon lehet hozzájutni. Persze a vállalkozóvá váláshoz még nagyon sok minden kell – mondja az igazgató –, de a kényszer nagy úr, találékonnyá tesz, és megadja a változtatás elindításához, véghezviteléhez sokszor hiányzó bátorságot, önbizalmat is. A munkaügyi és a helyi vállalkozásfejlesztési központok szakértői sokat segíthetnek az eligazodásban, a tájékozódásban. Őry Kovács Katalin szerint nem igazán az a fontos, hányan igényelték eddig a közszféra volt dolgozói közül a pályamódosító hitelt, hanem az, hogy vajon minden érintett tud-e a vállalkozást segítő kedvező lehetőségekről, számol-e azzal a gondolattal, hogy mit kezdene hárommillió forinttal. Tudja-e, hogy amennyiben ezt a kölcsönt jóváhagyták számára, akkor az MFB Mikrohitel plusz programjából újabb hitelt, akár 15 millió forintot kérhet beruházásra. A kezdő vállalkozók által is igényelhető kedvezményes konstrukció a pályamódosító hitel társa, kiegészítője. Ha ezeket összekapcsolják, akár 18 millió forinttal is lehet indítani a vállalkozást. VG

A hitel igénylés feltételei

A pályamódosító hitel százszázalékos állami készfizető kezességvállalás mellett tíz évre igényelhető, és maximum három év türelmi idő után kell megkezdeni a törlesztését. A kamat háromhavi Euribor + 2,5 százalék/év, vagyis ma 6,8 százalék körül van.

A Mikrohitel plusz tíz évre kapható, kétéves türelmi idővel, jegybanki alapkamatra, tehát most 7,75 százalék, és hosszabb távon csökkenő irányzatú.

A konstrukció az agrárvállalkozóknak is biztosít forrást 5 millió forintig, legfeljebb hétéves futamidőre. A saját erő mértéke a beruházás nettó bekerülési értékének legalább 15 százaléka.

A Mikrohitel plusz tíz évre kapható, kétéves türelmi idővel, jegybanki alapkamatra, tehát most 7,75 százalék, és hosszabb távon csökkenő irányzatú.

A konstrukció az agrárvállalkozóknak is biztosít forrást 5 millió forintig, legfeljebb hétéves futamidőre. A saját erő mértéke a beruházás nettó bekerülési értékének legalább 15 százaléka.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.