A tudományos újságírás segíthet a racionális politikai döntésekben
Ilyen rendezvény volt az Európai Tudományos Újságírók első fóruma, és ilyen lesz az idén az Euroscience Open Forum is. A tudományos újságírás a bulvár média világában igen komoly hátrányban van, a tudósokat a legtöbb esetben nem lehet úgy „sztárolni”, mint a film, a zene vagy a sport csillagait. Az Európai Bizottság által szervezett tanácskozáson mód nyílt arra, hogy a tudomány, a média és a politika személyiségei megvitassák, mik azok a lépések, amelyek a következő időszakban szükségesek az európai tudomány népszerűsítésére.
Konklúzióként levonható, hogy a tudományos újságírásnak igen fontos szerepe van abban, hogy segítse a médiaorientált politikai rendszert a helyes döntéshozatalban. Ezen kívül segítheti a nézőt, az olvasót és hallgatót a világ jobb megértésében. Igen figyelemreméltó, hogy a tudományos intézmények jóval nagyobb bizalmat élveznek, mint a politikai vagy gazdasági intézmények. Ezt a bizalmat erősíteni kell annak érdekében, hogy a tudományos ismeretek könnyebben jussanak el a közönséghez, mondták a résztvevők. Távcsőre és zseblámpára van szüksége a tudományos újságírónak, mondta Peters német professzor, aki szerint ez a távolságtartást és az aprólékos kutatómunkát is jelképezi.
Az idén egyébként Barcelona ad otthont az Euroscience Open Forumnak, az európai tudományosság nyilvános fórumának. Az Euroscience célja nevében rejlik: nyílt fórumot akar biztosítani Európa- és világszerte a tudományos közösség kommunikációjának. Az ESOF Európa vezető kutatási irányait prezentálja a nagyközönségnek az élet-, a természet- és a társadalomtudományok területén. A legkülönbözőbb tudományágakban és az Európai Unió más-más tagországaiban működő kutatókat az ESOF hozza össze. A projekt nem titkolt célja az Európai Kutatási Térség, az ERA népszerűsítése is. Az ESOF szervezőinek további fontos célja a fiatal európai állampolgárok tudomány iránti érdeklődésének felkeltése és elmélyítése.


