BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hillary Clinton elrabolt műkincseket kér vissza a magyar kormánytól

A bírósági ítéletek kimenetelétől függetlenül az elrabolt műkincsek visszaadására kéri a magyar kormányt az amerikai elnökjelölt, Hillary Clinton.

Az erről szóló – immár második – levelet január nyolcadikán küldte Göncz Kinga külügyminiszternek Hillary Rodham Clinton, aki hangsúlyozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla döntésétől – amelyben elvetette az örökösök kérését – függetlenül szorgalmazza a festmények visszaadását a jogos örökösöknek, Herzog Mór Lipót leszármazottainak.

A közel másfél évtizede elkezdődött egyezkedés, és 10 éve különböző bíróságokon folyó per tárgya a híres műgyűjtő, Herzog Mór Lipót 10 festménye, amelyet unokája, Martha Nierenberg követel vissza a Magyar Államtól – pontosabban a Szépművészeti Múzeumtól és a Magyar Nemzeti Galériától. A festményeket a II. Világháború során rabolták el a nácik, majd ezt követően kerültek a hazai múzeumok falára – de tulajdonjogot az állam nem szerzett. A Martha Nierenberg által visszakövetelt képek közül eddig – bírósági ítélet alapján – mindössze egy festményt, Munkácsy Mihály Krisztus fehér lepelben című alkotását adták vissza az örökösnek, a többiről – köztük El Greco, idősebb Lucas Cranach és Courbet alkotásairól – évek óta folyik a vita.

A műkincsperek közül ma egy zárult le. A Fővárosi Ítélőtábla az 1973-as magyar-amerikai vagyon jogi szerződésre hivatkozva utasította el az örökösök keresetét. Az Egyesült Államokban élő Martha Nierenberg jogi képviselői és Hillary Clinton szerint viszont ez a szerződés – amely egyébként Clinton és Göncz Kinga levelezésének is része – nem vonatkozik a műkincsekre. Herzog Mór Lipót örököse az ítélőtábla döntését követően csalódottságának adott hangot, mondván, hogy a magyar igazságszolgáltatás ismételten elmulasztott egy lehetőséget arra, hogy jóvátegyen egy történelmi igazságtalanságot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.