A filmszakma végig támogatta a mozgóképtörvény módosítását, a fogadtatása a június 9-i elfogadás óta ezért is kedvező – véli Sámuel Balázs, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) főosztályvezető-helyettese, aki hozzáfűzte: az Európai Bizottság jóváhagyó döntése legkorábban júliusban várható. Az új törvény hatálybalépésére ez után 15 nappal kerülhet sor.
Több általunk megkérdezett producer jónak tartja a változásokat, egyikőjük, Kántor László, a Magyar Producerek Szövetségének alelnöke azt mondja: nem újdonság a pontozásos rendszer, Európa több országában működik hasonló szűrés.
Mint arról korábban beszámoltunk, 2007. december 31-ig volt érvényben a magyar filmtámogatási rendszer, amelyet felülvizsgáltatott az Európai Bizottság, mert szerintük a magyar állam kulturális értékeket nem hordozó alkotásokat is közpénzből dotált. Hosszú szakmai egyeztetések után a parlament szigorított a szabályokon; az új, nemrég elfogadott pontrendszer szerint teszt készül minden filmről, ennek első része a kulturális tartalmakat, a második pedig a gyártási feltételeket értékeli. Összesen 32 pont adható, ennek minimum a felét kell megszereznie egy támogatásra váró filmnek.
Grunwalsky Ferenc operatőr-rendező, a Magyar Mozgókép Közalapítvány kuratóriumi elnöke óvatos, szerinte nincs véglegesen kialakult koncepció az EU-ban. A franciák például nem kérnek a tesztből, náluk minden film kulturális értékűnek számít. Grunwalsky Ferenc úgy véli: a magyar filmiparban fontos szerepet játszanak a tisztán külföldi produkciók is, szükség van a bérmunkákra ahhoz, hogy megmaradjon a képzett magyar szakembergárda. Igaz, egy amerikai szuperprodukció is teljesítheti a minimális 16 pontot, ha többségében magyar stábbal dolgozik, nálunk forgat és hazánkban végzi az utómunkálatokat.
Kántor László producer szerint a szakma örül a változásoknak, noha – mint minden módosításnak – ennek is lehetnek gyenge pontjai, amelyek menet közben derülnek majd ki. Muhi András producer, az Inforg Stúdió vezetője szerint őket nem érinti a változás, eddig is megvalósult alkotásaikban a kulturális tartalom. A magyar filmeket készítő és európai koprodukciókban tevékenykedő producerek szempontjából valós változás tehát nincs, jogilag viszont lényeges, hogy a magyar támogatási rendszer ismét működhessen.
Miskolczi Péter, a főként koprodukciókban részt vevő Eurofilm vezetője szerint visszaesést lehetett tapasztalni a bérmunkáknál az utóbbi hónapokban, ám ez nem annyira a 20 százalékos adókedvezmény lebegtetésével, hanem például az amerikai dollár gyengülésével függött öszsze. A producer úgy véli, kiszámítható az új rendszer, az Eurofilmnél egyetlen olyan produkció sincs, amely fennakadna a kulturális szűrőn.
Krisán László, az etyeki Korda Stúdió vezérigazgatója úgy érzékeli, hogy újra kell építeni a külföldi kapcsolatokat, az adókedvezmények szüneteltetése miatt ugyanis elmaradoztak a produkciók. Ugyanakkor ő is élhetőnek tartja a kulturális tesztet, s úgy véli: fontos hazánknak, hogy magyar szakembereket foglalkoztassanak a külföldi produkciók, s használják az itthoni helyszíneket. Márpedig ez pontokat ér a tesztben.
Január 1-je óta nem lehetett jogszerűen adókedvezményt adni olyan produkciónak, amelynek nyilvántartásba vételi kérelmét nem nyújtották be 2007. december 31-ig. Vannak azonban kivételek: 50 millió forint alatti adókedvezménynél nincs akadálya a támogatásnak. Sokan előrelátók voltak, s december 31-ig a tavalyi szabályok szerint nyilvántartásba vetették a produkciót a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Filmiroda Igazgatóságán. Minden bizonnyal ennek is köszönhető, hogy tavaly 381 filmet vettek nyilvántartásba, 118 alkotással többet, mint 2006-ban. Taba Miklós, a filmiroda igazgatósági vezetője ehhez lapunknak hozzáfűzte: az új rendszer visszamenőleges hatályú lesz. A filmiroda adatai szerint a múlt évben 477 támogatási igazolást adott ki az iroda 5,6 milliárd forint összegben, ez év június elejéig 167 támogatási igazolást adtak ki, az összeg közel 1,7 milliárd forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.