BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lengyel László a nemzeti kárálásról és a homo kadaricusról

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A politológus elemzése szerint a dugóban veszteglő magyar újpolgár aki előre elköltötte jövedelmeit, hiába próbál rájönni, kiben bízhat, mivel magában sem bízik. Nem látja, milyen keretek között jöhet létre a szükséges együttműködés így se előre, se hátra.

Lengyel László a HVG-ben olvasható elemzésében úgy véli: az 1945 előtti régi Magyarországon a szokások diktálták a polgároknak, hogy mit kell tenniük. Az ötvenes években az illendőség helyébe a diktátumok léptek, a hetvenes évekre viszont megszűnt a magyar társadalmat irányító kényszer. A homo kadaricus, vagyis a kádári kisember tapasztalata, hogy a termelői társadalmat a fogyasztói veszi át, ahol azonban még nem tudni, mit, hogyan és miért kell fogyasztani.

A politológus szerint a rendszerváltást követően az 1995-1996-os Bokro-csomag megalapozta, majd Orbán, Medgyessy és Gyurcsány elhibázott gazdaságpolitikai lépései megteremtették az új magyar fogyasztói társadalmat. Lengyel szerint a "fogyasszatok!" jelszó megteremtett a magyar újpolgárt, akinek életstratégiája a maximális fogyasztás mellett a szolgáltatások minél nagyobb igénybevétel és az ellentételezések minél teljesebb elkerülése.

Az elemző kijelenti: ez a réteg fogyasztásával igyekszik más államok polgárai fölé kerekedni és két kategóriába oszthatóak. A sérelmi-nacionalisták a Székely-himnuszt sírva éneklő, Nagy-Magyarország-matricás emberek, míg az életforma-nacionalisták az Audi-lízingelő, Pomázon kétszintes házat építő sikeresek, akik a kelet-európaiakat alacsonyabb fogyasztásuk miatt lenézik.

A szellemi elitről szólva Lengyel kijelenti: a kádári kisember gúnyolódott az élhetetlen értelmiségieken, míg ez utóbbi réteg gyűlölte a hetvenes éveket és a fogyasztásból eredő eladósodásra figyelmeztetett. Ezekből a véleményekből alakult ki a kádári éveket búcsúztató nyolcvanas éves szellemi műhelye. A kétezres évek ugyancsak reform- és elitellenes légkörben zajlott, de ezúttal nem jelent meg az érdemi kritika nyelvezete, a fogyasztói társadalom kísérlete megbukott. Az újmagyar paradigmája: "én hazudok neked, te hazudsz nekem, ő hazudik nekünk, mi hazudunk magunknak, ti hazudtok mindenkinek, ők hazudnak egymásnak."

A politológus szerint a Hankiss Elemér által felvázolt társadalmi csapdában vergődünk, ahol egymás mellett áll az aki-bírja-marja és az ahogy-esik-úgy-puffan ország.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.