BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szubjektív írói tárlatvezetések

Vojnich Erzsébet és Szüts Miklós még nem szerepelt közös, nagy kiállításon hazánkban. Az utóbbi években mindkettőjük új műveit láthattuk nagyobb és kisebb önálló tárlatokon, volt már közös kiállításuk például Párizsban és Rómában, de Magyarországon együtt még soha nem nézegethettük a festő házaspár képeit. Sugár S. András, a Scolar Kiadó vezetője találta ki: ideje volna közös kiállításon bemutatkozniuk. Az ötlet megvalósult, így a szegedi Regionális Összművészeti Központban, a REÖK-ben láthatjuk most a képeiket.

Közös pont, hogy általában saját – vagy barátoktól kapott – fotók ihletik mindkettőjüket, ahogy közös vonás drámaiságuk, sűrítettségük, valamint az, hogy Vojnich Erzsébetnél egyáltalán nem, Szüts Miklósnál is legföljebb csak néha bukkan fel az ember, aki ugyanakkor nagyon is jelenvaló a képeiken. Mindezek mellett mégis feltűnő az, ami gyökeresen eltérő.

A közös szegedi kiállítás alkalmából a Scolar Kiadó különleges albumot jelentetett meg, amely a művészeti ágak találkozása miatt is izgalmas kötet. A Szüts–Vojnich-albumban ugyanis olvashatjuk például Bán Zsófia, Bodor Ádám, Darvasi László, Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Radnóti Sándor, Spiró György, Szabó T. Anna, Tóth Kriszta és Závada Pál írását. A rendkívül szép kötet végén pedig interjúban ismerkedhetünk Vojnich Erzsébettel abból az alkalomból, hogy tavaly ősszel ő kapta meg Rakovszky Zsuzsa Aegon-díjas költő javaslatára az Aegon Művészeti Társdíjat.

A szegedi REÖK-ben kéthetente népszerű írók tartanak tárlatvezetést, legközelebb október 25-én Szilágyi Ákos kalauzolja az érdeklődőket a kiállításon, majd Závada Pál (november 8-án) és Parti Nagy Lajos (november 22-én) következik. Aki ismeri Vojnich Erzsébet és Szüts Miklós életművét, az is újdonságok sorát fedezheti fel a közös tárlaton. De ha valaki nem tud elutazni Szegedre, az is különleges, szubjektív tárlatvezetéseken vehet részt, ha belemerül a frissen megjelent album képeibe és szövegeibe.

Mindehhez még egy újdonság: a Magyar Festészet Napja alkalmából ma végre Budapesten is közös kiállításuk nyílik meg a Kosztolányi Dezső téren lévő Scheffer Galériában, ahol Vojnich Erzsébet és Szüts Miklós 22 műve tekinthető meg október 27-ig.


Vojnich Erzsébet és Szüts Miklós közös kiállítása a szegedi REÖK-ben november 30-ig (Szeged, Tisza Lajos krt. 56, nyitva keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között)

Szüts – Vojnich, Scolar Kiadó, Budapest, 2008, 272 oldal


Festészeti kavalkád. Hatvan helyszínen látogatható a Magyar Festészet Napja programsorozata, amelyen több száz alkotó több ezer festménye nézegethető október 20-ig. A hetedik alkalommal megrendezett festészeti kavalkád túlnyúlik a határainkon, s a határon innen és túl alkotó magyar művészek egy időben állítanak ki Székely Szalon címmel az Olof Palme Házban és Csíkszeredán. Számos budapesti galérián kívül több magyarországi városban is lesznek tárlatok (a részletes program megtalálható a www.festeszetnapja.hu internetes címen). Az egyik kiemelkedő esemény a hét év egyfajta önreflexiójaként az eddigi életműdíjasok közös kiállítása a Szentendrei Régi Művésztelep Új Galériájában. A Magyar Festészet Napja Alapítvány életműdíját az idén Konok Tamás festőművész vehette át.

Csoma-legendárium. Szemző Tibor filmje, Az élet vendége – Csoma-legendárium különös hangulatot teremt, a Kőrösi Csoma Sándor életéről szóló részeket a nagy utazó által bejárt területeken nemrég forgatott képsorok egészítik ki. Szemző Tibor filmje egyébként a napokban nyerte el a Bali szigetén megrendezett nemzetközi filmfesztivál fődíját, a film operaváltozatát pedig hamarosan itthon is láthatjuk: a Sári László tibetológus szövegkönyvére komponált darabot október 24-én mutatják be Magyarországon, a Művészetek Palotájában, ahol a produkció narrátora a varázsos hangú mesemondó, Törőcsik Mari lesz. EE

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.