BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energiafogyasztás: Kína előretör

Kína két hét alatt „felélheti” az Európai Unió által nagy dérrel-dúrral beharangozott CO2-kibocsátás-csökkentési tervek majdani eredményeit. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szakértői a saját számításaik alapján jutottak erre a következtetésre, miközben az EU a tavalyi koppenhágai klímacsúcson 2020-ra vállalt 20 százalékos visszafogást egyes tagállamai javaslatára 30 százalékra készül emelni.

Az Egyesült Államok és Kína szerepvállalása fontos az éghajlatváltozás elleni világszintű küzdelemben – hangsúlyozta Fatih Birol, az IEA vezető közgazdásza az ügynökség idei globális energiakörképének bemutatásakor Brüsszelben. Az ázsiai óriás felhasználása 2009-ben ugyan csak fele volt az amerikai szintnek, de hamarosan a világ legnagyobb energiafogyasztójává válhat. Peking a 2005-ös bázisról 40-45 százalékos kibocsátáscsökkentésre hajlik 2020-ra, ugyanakkor gyors tempójú fejlődése alapján inkább emissziónövekedésre számítanak a szakértők, már csak azért is, mert az egy főre jutó energiafogyasztás Kínában még mindig harmada az OECD-országok átlagának.

Egyidejűleg Kína vezeti a világranglistát a tiszta energetikai technológiák piacán, ugyanakkor a megújuló forrásokból nyert energiamennyiség nagysága mindaddig nem érezteti hatását a károsanyag-kibocsátás alakulásában, amíg ezek nem lesznek olcsóbbak. Ráadásul 2035-re összesen 600 gigawatt teljesítménnyel széntüzelésű erőművek sorát helyezi üzembe, ez csaknem egyenlő az EU, az USA és Japán jelenlegi együttes kapacitásnagyságával, és hatással lehet a világpiaci árak alakulására is.

Mindennek fényében Birol felhívta a figyelmet arra, hogy a hamarosan – november 29-én – kezdődő cancúni klímakonferencia célja ugyanaz, mint a tavalyi, kudarcba fulladt koppenhágai tanácskozásé volt: tető alá hozni a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyv helyébe lépő új globális megállapodást. A félreértések elkerülése végett: az EU ahhoz a feltételhez köti saját 20 százalékos csökkentési vállalásának 30 százalékra történő emelését, hogy más országok is hasonló ígéreteket tegyenek Cancúnban. VG

Energiaigények

Kína energiaigénye 75 százalékkal nő 2035-re, ez a világ teljes energiafogyasztásának 22 százalékával lesz egyenértékű – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség idei globális kiadványából.

Az USA és India követi a sorban Kínát, amelyek energiafogyasztása több mint a kétszeresére emelkedik a vizsgált időszakban.

Az USA és India követi a sorban Kínát, amelyek energiafogyasztása több mint a kétszeresére emelkedik a vizsgált időszakban.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.