BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szédületes tempóra kapcsoltak a nukleáris részvények, új sztárszektor születik a tőzsdén?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Nagyot pattantak a tengerentúli nukleáris részvények. Az amerikai kormány ugyanis 80 milliárd dollárt költ atomreaktorok építésére. Nem véletlenül, mert a gombamód szaporodó adatközpontok energiaigényét ne elégítik ki a megújulók és a meglévő erőművek. A bezárt széntüzelésű kazánokat mégsem indíthatják újra.

Nagyot pattantak a kanadai uránrészvények, miután az uránbányászattal és nukleáris fűtőelemek gyártásával foglalkozó vezető kanadai-amerikai vállalat, a Cameco és a Brookfield Asset Management október 28-án partnerségi megállapodást kötött az amerikai kormánnyal. A terv szerint 80 milliárd dollár értékben építenek új atomreaktorokat az Egyesült Államokban. A projekt célja a mesterséges intelligencia által támasztott megugró energiaigény kielégítése. A Cameco árfolyama 20 százalékot ugrott, a NexGen Energy 11 százalékot emelkedett, a Denison Mines pedig 10 százalékot. 

atomerőmű
Újra nagy üzlet az atomerőmű-építés / Fotó: Leon Neal / AFP

Tőzsdére léphet a Westinghouse

A megállapodás értelmében az amerikai kormány finanszírozást biztosít, valamint felgyorsítja az engedélyezési folyamatokat új atomerőművek építése esetén. Az Egyesült Államok kormánya legalább 80 milliárd amerikai dollár értékben építtet Westinghouse nukleáris reaktorokat a következő években. 

A Brookfield és a Cameco még 2023 novemberében vásárolta meg a Westinghouse céget, amely a legnagyobb, nukleáris erőművek kivitelezésével foglalkozó amerikai vállalat.

Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter elmondta: 

A washingtoni kormányzat elkötelezett a fejlett nukleáris technológiák gyors fejlesztése, bevezetése és alkalmazása mellett.

A partnerségi megállapodás értelmében 

az amerikai kormány jogosulttá válik a Westinghouse által kifizetett osztalék 17,5 milliárd dollár feletti részének 20 százalékára.  

Emellett az amerikai kormány bizonyos feltételek mellett jogosult lesz Westinghouse-részvények vásárlására is. A megállapodás szerint maximum 20 százalékos részesedést szerezhet az USA kormánya a vállalatban, ha a Westinghouse részvényesi értékelése meghaladja a 30 milliárd dollárt 2029-ig. Ebben az esetben az Egyesült Államok kormánya kezdeményezteti a részvények nyilvános kibocsátását, s ennek során érvényesítheti részvényvásárlási jogát.

 

Az új atomerőművek alternatívája a bezárt fosszilis erőművek újranyitása lenne

A nukleáris részvények idén már a mostani felpattanás előtt is felülteljesítették a széles piacot leképező S&P 500 indexet, mely mindössze bő 17 százalékot teljesített. De az index közműszektora sem érte el idén a 18 százalékot. Míg a teljes energiaszektor mindössze 2 százalékot produkált.

A sokáig pangó nukleáris iparnak a mesterséges intelligencia felfutása adott lendületet. 

Lezárult ugyanis az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai villamosenergia-kereslet, s elég volt szénerőműveket leállítani, hogy csökkenjen az energiaszektor szén-dioxid-kibocsátása. A gombamód szaporodó adatközpontok igényét nem fedezik az újonnan telepített megújulók és a meglévő atomerőművek. 

Az új atomerőművek alternatívája a bezárt fosszilis erőművek újraindítása lenne. A  Grid Strategies tanácsadó cég már tavaly figyelmeztetett: 

Az Egyesült Államok energiafelhasználása várhatóan 4,7 százalékkal bővül a következő öt évben, míg korábban csupán 2,6 százalékos növekedést becsültek.

Európában hasonló tendenciát látunk: Franciaország gigawattnyi atomprogramot állít a mesterséges intelligencia szolgálatába.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.