Tüntetés. Hiába jelentette be élő televíziós beszédben Hoszni Mubarak egyiptomi államfő kedd este, hogy nem indul újra a szeptemberi elnökválasztáson, a kilenc napja az utcán tiltakozó tömeg tegnap is az azonnali távozását követelte. A hadsereg felszólította a tiltakozókat, hogy hagyják abba a tüntetést és térjenek haza. A tüntetők azonban nem hagyták el a kairói Tahrír teret, sőt Mubarak hívei is utcára vonultak. A hadsereg nem avatkozott közbe, a kövekkel, botokkal felfegyverzett két tábor össze is csapott, lövések is eldördültek.
Barack Obama fél órán át beszélt telefonon Mubarakkal a televíziós beszéd után. Az amerikai elnök azt mondta, hogy az átalakulást nem lehet elhalasztani, azt azonnal el kell kezdeni. Recep Tayyip Erdogan török kormányfő is úgy fogalmazott Mubarak tévébeszédével kapcsolatban, hogy az államfőnek „máshogy kellene lépnie” az ügyben.
Mohamed el-Baradei ellenzéki vezér a CNN-nek a hatalom megtartására irányuló trükknek nevezte a 82 éves Mubarak bejelentését. A Nobel-díjas diplomata már kedden azt követelte, a harminc éve hatalom lévő államfő péntekig távozzon a hatalomból.
A kormányzat tegnap újraindította az internetszolgáltatást, illetve a kijárási tilalom időtartamát is csökkentették. A bankok azonban még mindig nem nyitottak ki, ahogy a tőzsde sem.
A börze már napok óta zárva tart, azok után, hogy a tőzsdeindex 16 százalékot esett a múlt héten. „Egy esetleges demokratikus választás során várhatóan az ellenzék fő erejének számító Muzulmán Testvérek Mozgalma kerülne többségbe a parlamentben” – nyilatkozta lapunknak Tüske László. A Pázmány Péter Egyetem arab tanszékének oktatója úgy véli: ez a demokrácia paradoxona lenne nyugati megítélés szerint, hiszen retorikájában egy radikális mozgalom jutna hatalomra. Tüske László elmondta: a mozgalom komoly gazdasági érdekeltséggel rendelkezik az országban, így esetleges hatalomra kerülése várhatóan nem okozna felfordulást Egyiptom életében, sem a Szuezi-csatorna működtetésében, sem az ország külpolitikájában. A mostani alkufolyamatok fontos kérdése, hogy tud-e és akar-e valamilyen formában hiteles garanciát adni ehhez a mozgalom. TaG
A közel-keleti országban a népesség 40 százaléka napi kevesebb mint két dollárból él, miközben a munkanélküliség aránya eléri a 40 százalékot.
A közel-keleti országban a népesség 40 százaléka napi kevesebb mint két dollárból él, miközben a munkanélküliség aránya eléri a 40 százalékot.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.