Új fágterápiás kutatóintézet Pécsett
Egészségügyi és gazdasági szempontból egyaránt lényeges, hogy a nem kívánatos (kórokozó, vagy gazdaságilag káros) baktériumokat megfelelő módszer alkalmazásával elpusztíthassuk. Erre kínál alternatív megoldást a fágterápia. A bakteriofágok (röviden: fágok) a baktériumokat fertőzni képes vírusok. Előfordulásukat jól jellemzi, hogy az úgynevezett farkos fágok (Caudovirales) mennyiségét a Földön 1031 nagyságrendre becsülik. A fágok hatása jóval specifikusabb a legtöbb „hagyományos” antibakteriális szernél, így megfelelően tervezett fágterápia esetén lehetőség van kizárólag a célzott baktériumfaj vagy törzs elpusztítására. A bakteriális vírusok a magasabb rendű szervezetekre (köztük az emberre) semmilyen hatást nem gyakorolnak, így fágterápiás kezeléseknél mellékhatással nem kell számolnunk. Nagy előnye a rendszernek, hogy gyakorlatilag valamennyi baktériumfaj ellen lehetséges bakteriofágot izolálni, és mivel a fágok hatásmechanizmusa eltér a hagyományos antibakteriális szerekétől, ezért sok esetben olyankor is bevethetőek, amikor az eddig használatos antibiotikumok csődöt mondanak. Ez egyre gyakrabban fordul elő a multirezisztens kórokozó baktériumok fokozott mértékű terjedése miatt.
A szekszárdi laboratóriumi központtal rendelkező Enviroinvest Zrt. (közösen a Szegedi Tudományegyetem Biotechnológiai Tanszékével és a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetével) négy évvel ezelőtt kezdte meg fágterápiás projektjeit. Az élelmiszeripar érdeklődésére tarthatnak számot Listeria monocytogenes-, Campylobacter jejuni- és Salmonella-ellenes készítményeik. A jelenleg Németországban halálos áldozatokat is követelő EHEC (enterohaemorrhagiás Escherichia coli) ellenes bakteriofágok is rendelkezésre állnak. A Nemzeti Technológiai Programon támogatást nyertek fágterápiás központ létrehozására, melynek keretén belül a humán kóroktani jelentőséggel bíró methicillin- és vancomycin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA, VRSA), valamint a gyomorfekélyt és –rákot okozó Helicobacter pylori ellen fejlesztenek bakteriofág-alapú készítményeket. A fágterápia azonban nem csak az emberi kórokozókkal szemben vívott harcban használható, hanem bakteriális növénybetegségek visszaszorítására is. A közeljövőben bakteriofágon, mint hatóanyagon alapuló új generációs növényvédőszerek is piacra kerülhetnek. Példaképpen említjük az almafélék tűzelhalásos betegségét okozó Erwinia amylovora-elleni küzdelmet, mely kórokozó ellen hatékony növényvédőszer jelenleg nincs kereskedelmi forgalomban. Az Enviroinvest Zrt., a PTE és az SZTE közreműködésével, kifejlesztett egy bakteriofág-tartalmú készítményt, mely szabadföldi kísérletekben is igazolta hatékonyságát.
Lényeges, hogy az alkalmazott fágokat mind hatásspektrum, mind hatásmechanizmus tekintetében jellemezzük, és szekvenálás segítségével megismerjük a genetikai állományukban hordozott információt. Ez utóbbi alapját képezi mennyiségi és minőségi kimutatásuknak, mely jelenleg real-time PCR berendezéssel történik. A kimutatás elve: a DNS mintát több ciklusban kvantitatív reakcióban sokszorozzuk. A DNS sokszorozását annak mennyiségével arányos intenzitású fluoreszcencia kíséri, melyet a készülék detektál. A kimutatást egy kiváló ár-érték arányú készülékkel, a Roche LightCycler 2.0-val végzik.
Új fág alapú készítmények fejlesztésénél figyelembe kell venni, hogy hasonlóan az antibiotikumokhoz, a fágokkal szemben is kialakulhat a célmikroorganizmusban ellenállóképesség. Emiatt a fágok is elveszíthetik hatékonyságukat, de míg egy új antibiotikum kifejlesztésének költségei dollármilliókat tesznek ki, addig egy megfelelően működtetett monitoring rendszeren alapuló és új fágok bevezetését célzó termékfejlesztés költségei ennek töredékére rúgnak. Az ehhez szükséges hátteret biztosító fágterápiás kutatóközpont és szolgáltatólaboratórium létrehozására az Enviroinvest Zrt. a GOP-1.3.2 programra sikeres pályázatot nyújtott be. A fágterápiás központ Pécsett létesül. A létesülő laboratórium szolgáltatásként mezőgazdasági, élelmiszeripari szektorokban előforduló kórokozók, genetikai markerek, allélek molekuláris azonosítását tudja nyújtani, de vállalják fermentációs feladatok megoldását, technológiák optimalizálását is. A projekt keretén belül 10 új munkahelyet teremtenek magasan képzett munkatársak részére. A kutatóközpont és szolgáltatólaboratórium működésének megkezdése 2012 év elejére várható.
Az Enviroinvest Zrt. bakteriofág-terápiás eredményei folyamatosan nyomonkövethetőek a www.phage.hu honlapon.


