Az azonban egy pillanatig sem kétséges: Ukrajnának szüksége van a pénzre. Az Oroszországgal fennálló konfliktus miatt is, hiszen az orosz földgázszállítmányoknál fennálló tartozással kapcsolatban a Gazprom nyilván kevésbé lesz türelmes a jövőben. Viktor Janukovics bukása után Moszkva ráadásul a kedvezményes, 268,5 dolláros tarifáról az eredeti, köbméterenként 480 dolláros szintre emelte vissza a földgáz árát. Kijev a héten be is jelentette, hogy 50 százalékkal emelkedik az energiaszolgáltatás ára.
Részben az energiafüggőség a magyarázat arra, hogy Janukovics igyekezett az oroszokkal kiegyezni, és ez magyarázza azt is, miért csappant meg drámai szinten Ukrajna devizatartaléka. Mint arról Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök tegnap a kijevi parlamentben beszámolt, a tartalékok az év eleji, 34,6 milliárd dollárról 15 milliárdra csökkentek. A Naftogaz gázvállalat deficitje 34,4 milliárd dollár, az ország hiteltartozása pedig csaknem 85 milliárd hrivnya. Az államadósság Jacenyuk közlése szerint meghaladja a 800 milliárd hrivnyát, ami a GDP 53 százaléka.
A gondokat súlyosbítja, hogy a gazdasági kilátások sem fényesek: a miniszterelnök az év egészére 12–14 százalékos inflációval számol, és legalább 3 százalékkal csökkenhet a GDP – a miniszterelnök tegnap azzal indokolta a megállapodást, hogy ellenkező esetben a visszaesés elérné a 10 százalékot. Londoni elemzők ezzel szemben úgy látják, éppen a megszorítások miatt fog nőni recesszió. A hrivnya remélt erősödése is várat magára, sőt, a krími annektálás hírére a héten mélypontra süllyedt az ukrán pénz árfolyama, amelyért több mint 15 eurót adtak tegnap – novembertől januárig ez a szint 11 euró körül mozgott.
Visszaüthetnek a szankciók
Az Oroszországot érintő nyugati szankciók érinthetik a Roszatom által kötött, nyugati megállapodásokat is – erről Szergej Kirijenko, a cég vezetője beszélt. E szerződések egyike alapján a Roszatom építené fel a társaság a leállítandó paksi atomerőművi blokk helyére állítandó, két újat. Ha az esetleges szankciók miatt megnehezülnek a teljesítés feltételei, azzal a megbízók is rosszul járnak. Szergej Kirijenko neve nincs rajta sem az USA, sem az EU azon listáján, amelyen azok az oroszok szerepelnek, akik nem utazhatnak be az előbbi két térségbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.