BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Norvég Alap: Lázárék nem kötnek kompromisszumot, de kell a pénz

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Nagyon gyorsan szeretné visszakapni a norvég támogatásokat a kormány. Ez tűnik ki abból az udvarias hangú, ugyanakkor semmilyen kompromisszumot sem ajánló levélből, amelyet a Miniszterelnökség küldött a héten a pénzeket folyósító szervezet két vezetőjének, Andreas Erdal elnöknek és Stine Andersen igazgatónak – írja az Index.

A levél részletesen bemutatta a kormányközeli pénzelosztó rendszer terveit, az átalakítás bemutatásából azonban kimaradt, hogy közben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal bevonásával gyakorolnak nyomást a támogatások eddigi kezelőire.

A Miniszterelnökség egy hónap alatt lerendezné a nézeteltéréseket a Norvég Alappal. A kormány szándékáról Vitályos Eszter államtitkár levélben értesítette a pénzügyi támogatásokat folyósító szervezetet.

Az Index információi szerint az államtitkár azt írta Andreas Erdal elnöknek és Stine Andersen igazgatónőnek, hogy a Miniszterelnökség szeretné, ha az EGT és a Norvég Alapok már a július 28-i brüsszeli éves ülésükre feloldanák a támogatások felfüggesztését.

Mint ismert, a norvég állam május 9-én felfüggesztette a magyarországi programokra szánt pénz, több mint 30 milliárd forint folyósítását, mert álláspontjuk szerint a kormány egyoldalúan megszegte a támogatási szerződést az elosztási rendszer átalakításával.

„Szeretném megkérdezni, hogy milyen feltételeknek kell ahhoz megfelelnie a magyar intézményrendszernek, illetve, hogy melyek azok a dokumentumok, amelyek megléte szükséges ahhoz, hogy a források felfüggesztésének feloldását elérhessük?” - tette fel most a kérdést az államtitkár azt követően, hogy a levélben részletesen bemutatta a tervezett kormányzathoz közeli pénzelosztó rendszer elemeit.

Vitályos hangsúlyozta: továbbra is határozott kormányzati szándék, hogy a fejlesztési pénzek felhasználásában kizárólag központi kormányzati és az állam kizárólagos tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaságok tevékenykedjenek. Az államtitkár szerint ez a rendszer biztosíthatná egyedül a programok végrehajtásában az átlátható működést.

A levél arra nem tért ki, hogy a kormányzat miért tartja az eddig működő rendszert átláthatatlannak. Lázár János az áprilisi országgyűlési választások után három nappal még azt írta a norvég külügyminiszternek, hogy a civil pénzeket Magyarországon egy olyan szervezet osztja ki, ami több szálon is kötődik az LMP-hez. Az egyeztetés keretében született udvariasabb hangú mostani levél nem ismétli meg a politikai vádakat, de arról sem informálja a norvégokat, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal időközben rászállt a civil támogatások közreműködő szervezetekre. A Kehitől a kormányzat kért azonnali fellépést, a hivatal pedig rajtaütésszerű vizsgálatokkal próbálta megszerezni a szervezetek iratanyagait.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.