BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pótlék a jelnyelv ismeretéért

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A tervezet szerint Európában egyedülálló módon Magyarországon vezethetik be először a közszolgálatban a már létező idegennyelvi-pótlék mintájára a magyar jelnyelv ismeretéért adható pótlékot. Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatok igazgatója és Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő javaslatának kidolgozásában közreműködött a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége és támogatta Kósa Ádám európai parlamenti képviselő is - tartalmazza az MTI-hez eljuttatott közlemény.

Pótlék járhat a jelnyelv ismeretéért a közszolgálati tisztviselőknek - közölte az MTI-vel a Fidesz szombaton, miután két kormánypárti országgyűlési képviselő ezzel összefüggő törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek.

A tervezet szerint Európában egyedülálló módon Magyarországon vezethetik be először a közszolgálatban a már létező idegennyelvi-pótlék mintájára a magyar jelnyelv ismeretéért adható pótlékot. Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatok igazgatója és Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő javaslatának kidolgozásában közreműködött a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége és támogatta Kósa Ádám európai parlamenti képviselő is - tartalmazza az MTI-hez eljuttatott közlemény.

A jelnyelv ismeretének ösztönzése és anyagi elismerése az előterjesztők szerint hozzájárulhat ahhoz, hogy a közigazgatás akadálymentesebb, a hivatali ügyintézés és kapcsolattartás könnyebb legyen a jelnyelvet anyanyelvként használó siketek számára. A javaslat szerint akkor járna pótlék, ha a jelnyelvi tudás a munkakör betöltéséhez szükséges. A kormánytisztviselők felsőfokú jelnyelvi ismeret esetén az illetményalap 50 százalékára, középfokú ismeret meglétekor 30, míg alapfokú esetében 15 százalékára lennének jogosultak. Közalkalmazottak esetében a pótlék középfokú tanúsítvány esetén a pótlékalap ötven százaléka, felsőfok esetén száz százalék lenne.

A közlemény felidézi: a Fidesz politikusai márciusban vállalták, hogy kezdeményezni fogják a jelnyelvi pótlék bevezetését. A magyar jelnyelvet az új alaptörvény a magyar kultúra részeként elismeri és védi, a törvényjavaslat ennek szellemében készült el - írták.

MTI-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.