Gyakorlatilag döntetlenre áll a brazil elnökválasztás alig több mint három héttel az október 5-i első forduló előtt. A CNT szakszervezet múlt héten felvett és a napokban publikált felméréséből ugyanakkor az derül ki: a második fordulóban könnyen megverheti az ellenzéki jelölt Dilma Rousseff államfőt.
Néhány hónapja még úgy tűnt, hogy a négy éve hivatalba lépett politikusnő széke bevehetetlen. A nyár eleje óta azonban mintha minden összeesküdött volna Rousseff ellen, akinek még a labdarúgó világbajnokság előtti tüntetések sem igazán tudták megingatni a népszerűségét. Aztán jött a vb, pontosabban az a gyászos nap, amikor Németország ellen 7:1-es megalázó vereséget szenvedett a nemzeti válogatott. Ezért persze nem az államfőt okolták, de tény, az eufória egy pillanat alatt szertefoszlott.
Ennél is nagyobb törést okozott egy tragikus baleset. Augusztus 13-án egy repülőszerencsétlenségben életét vesztette Rousseff egyik kihívója, a szocialisták (PSB) színeiben induló Eduardo Campos, aki akkor a harmadik helyen állt a jelöltek között. A helyette induló Marina Silva, Rousseff korábbi párttársa pedig hirtelen felkavarta a kampányt. A világszerte ismert környezetvédelmi aktivista, a londoni olimpia zászlóvivőinek egyike, aki az elmúlt évtizedben az előző államfő, Lula da Silva kormányában miniszterként is dolgozott, három hét alatt küzdötte föl magát a második helyre, sőt, mára gyakorlatilag fej-fej mellett várja a kampányfinist az államfővel. Ennél is aggasztóbb Rousseff számára, hogy a második fordulóban az ellenzéki jelöltek támogatói könnyen Silva javára fordíthatják meg az eredményt.
A szegény környezetből kinőtt politikus-aktivista nem annyira nézetei, mint gyökerei miatt tud szavazatokat lopni az elnökasszonytól – nyilatkozta a BBC-nek egy brazil szakértő. Armando Castelar ugyanakkor hozzátette: a vállalkozásbarát politikát hirdető jelölt népszerűségéhez hozzájárul az is, hogy a brazil társadalom számára ma már nem a nyomor leküzdése jelenti a fő kihívást, hanem a közszolgáltatások – a közoktatás, az egészségügy, a tömegközlekedés – minősége.
Ezek után igazán csak hab a tortán, hogy kiderült: a brazil gazdaság recesszióba került. Az augusztus végén publikált adatok azt mutatják, az első negyedévben tapasztalt 0,2 százalékos visszaesést követően a második három hónapos időszakban 0,6 százalékkal csökkent a GDP. Ez akkor is kedvezőtlen fejlemény, ha az elnökasszony szerint nincs másról szó, mint a világbajnokság mellékhatásáról. Az egy hónapig tartó torna idején ugyanis – a közlekedési káosz elkerülése érdekében – meccsek idején munkaszüneti napokat rendeltek el, ráadásul a stadionépítések befejezése is nyilván hatott a gazdaság teljesítményére. Az év egészére egyébként 1 százalék körüli bővülést prognosztizálnak, ami jóval alacsonyabb az elmúlt évek 3 százalékot meghaladó átlagos növekedése után, ahhoz képest pedig különösen aggasztó, hogy Dilma Rousseff hivatalba lépésekor, 2010-ben 7,5 százalékkal nőtt a gazdaság.
A recesszióból azonban a lakosság nem sokat érzékel. A munkaügyi reformok után a munkanélküliség stabilan öt százalék alatti mélyponton van, miközben az elmúlt tíz év a munkáspárti vezetés jóléti reformjainak és a tartós növekedésnek is hála komoly javulást hozott a brazilok életszínvonalában. Az ellenzék ugyanakkor arra mutat rá: a recesszió egyenes következménye annak, hogy a befektetői környezet tragikus az országban az infrastuktúra rossz állapota, a bürokrácia és a bonyolult adórendszer miatt.
Részben a vállalkozói környezet változásának áldozata a Petrobras, a brazil nemzeti olajvállalat, egyben a déli félteke legnagyobb cége, amely az elmúlt néhány évben a világ legnagyobb piaci kapitalizációjú vállalkozásából a világ egyik leginkább eladósodott olajvállalatává vált. Múlt hét végén a Petrobras márciusban pénzmosás gyanújával letartóztatott korábbi igazgatója, Paulo Robert Costa pedig bedobta az atombombát a kampányba. Közzétett egy több mint negyven nevet tartalmazó listát, amely állítása szerint egy kiterjedt korrupciós láncolat tagjait tartalmazza. A megvádoltak között van több tucat parlamenti képviselő és szenátor, egy miniszter és három tartományi kormányzó is – Dilma Rousseff pártjának, a PT-nek a tagjai és ellenzékiek egyaránt. Costa szerint a politikusok a kongresszusi támogatás fejében 3 százalékos jutalékot kaptak a Petrobras szerződéseiből.
Egy hasonló botrányból Rousseff elődje sértetlenül tudott kikeveredni. Igaz, Lula da Silvának a „mensalao” (havi fizetés) néven emlegetett korrupciós szisztéma napvilágra kerülése után több mint egy éve volt arra, hogy tisztázza magát – vagy legalábbis mindent megtegyen azért, hogy ne bizonyosodjon be, hogy tudott róla. A mostani kampányból viszont alig egy hónap van hátra.
Danuta Sacher, a szervezet vezetője 6,5–9,8 milliárd euró közötti összegre teszi a vb költségvetését, ami nagyjából megegyezik a brazil jóléti támogatásokat összefogó Bolsa Família program költségvetésével. Utóbbi 50 millió embernek nyújt segítséget.
Reakciójában a FIFA elismerte a felelősség fontosságát, és azt közölte: együttműködnek az ENSZ-szel és az Uniceffel, valamint 2013 óta segítik egy burundi utcagyerekek számára létrehozott futballiskola munkáját.
Danuta Sacher, a szervezet vezetője 6,5–9,8 milliárd euró közötti összegre teszi a vb költségvetését, ami nagyjából megegyezik a brazil jóléti támogatásokat összefogó Bolsa Família program költségvetésével. Utóbbi 50 millió embernek nyújt segítséget.
Reakciójában a FIFA elismerte a felelősség fontosságát, és azt közölte: együttműködnek az ENSZ-szel és az Uniceffel, valamint 2013 óta segítik egy burundi utcagyerekek számára létrehozott futballiskola munkáját. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.