Megbénult ipar, egekbe szökő árak, gázvita az orosz szomszéddal - Ukrajna vasárnap megválasztandó parlamentje drámai gazdasági helyzetet örököl, amit a kelet-ukrajnai válság tovább súlyosbít.
Ha a várakozásoknak megfelelően a Nyugat-barát erők győznek, az új parlament radikális reformokat szavaz meg, hogy kirántsák az országot a szakadékból, és rendbe tegyék a pénzügyeket, ami a lakosság számára fájdalmas költségvetési megszorításokkal jár.
Már több mint egy éve recesszióban volt és éppen a csőd szélén állt Ukrajna, amikor 2013 végén kirobbantak a Viktor Janukovics akkori, oroszbarát elnök elleni tiltakozások. Miután a Nyugat-barát erők átvették a hatalmat, Oroszország magához csatolta a Krím-félszigetet, majd Kelet-Ukrajnában kitört az oroszbarát lakosok fegyveressé fajult lázadása.
Azóta mély válságba süllyedt az ukrán gazdaság. A Nyugat által még tavasszal nyújtott 27 milliárd dolláros mentőöv, amely magában foglalja a Nemzetközi Valutaalap 17 milliárd dolláros hitelét is, elégtelennek tűnik a jelenlegi helyzetben.
A politikai válság előbb a befektetőket ijesztette el, aminek következtében összeomlott az ukrán nemzeti fizetőeszköz árfolyama. A hrivnya értékének közel egyharmadát veszítette el az év eleje óta, ami felhajtotta az árakat.
Ukrajna hatalmas készletekkel rendelkezik feketeszénből, vasércből és mangánércből. Ezekre hatalmas, ám gazdaságilag immár hanyatló kohászati és gépgyárak, valamint vegyi üzemek épültek. A kelet-ukrajnai konfliktus letarolta az ország legnagyobb nehézipari központját, a Donyec-medencét. Ennek következményeként az ipari termelés augusztusban több mint 20 százalékkal esett vissza éves összehasonlításban, az éves infláció pedig meghaladta a 17 százalékot.
A fegyveres válság által sújtott vállalatok teremtik elő a költségvetés valutabevételeinek 30 százalékát. Olekszandr Slapak pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 8-9 százalékkal zsugorodhat az idén a háború miatt, az oroszországi exportbevételek ötmilliárd dollárral csökkenhetnek.
A valutaalap küldöttsége október végén, november elején érkezik Kijevbe, hogy felmérje a további igényeket. Olena Bilan, a Dragon Capital befektetési társaság vezető elemzője szerint nem a választások tudják visszahozni a befektetők optimizmusát, hanem a parlament által elfogadandó reformok. A Nyugat-barát erők már keresztül vittek a parlamenten bizonyos költségvetési megszorításokat és korrupcióellenes törvényeket. Befagyasztották a nyugdíjakat és emelték a gáz árát, hogy eleget tegyenek a nemzetközi hitelezők elvárásainak.
Ezeknek az erőfeszítéseknek a hatását minimálisra csökkenti a kelet-ukrajnai katonai offenzíva napi 4,4 millió eurós költsége, a rosszul felszerelt hadsereg korszerűsítése, valamint a Donyec-medencéből származó adóbevételek kiesése.
A gázártágyalások legutolsó, kedden Brüsszelben tartott fordulóján végleges megállapodás nem született, március végéig szóló "átmeneti téli csomagról" egyezett meg Günther Oettinger energiaügyi biztos, Jurij Prodan ukrán és Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter. A megállapodás értelmében a Gazprom orosz energiaóriás ezer köbméterenként 385 dolláros fix gázárat garantál Ukrajna számára, az ukrán Naftohaz pedig év végéig, két részletben 3,1 milliárd dollár fizetési hátralékot rendez. Emellett a Gazprom csak az előre megrendelt és ki is fizetett földgázt szállítja majd Ukrajnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.