BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varga: egy új korszak kezdődik Magyarországon

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Megkezdődött a 2016-os költségvetés parlamenti vitájának első szakasza, kezdésként Varga Mihály mutatja be a javaslatot, majd az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács elnöke kommentálja a büdzsé terveit.

Ma késő délelőtt elkezdődött a parlamentben a nap legfontosabb vitája: elkezdik tárgyalni a 2016-os költségvetést.

A büdzsét Varga Mihály mutatja be, a nemzetgazdasági miniszter beszéde után pedig az Állami Számvevőszék, majd a Költségvetési Tanács elnöke kommentálja a büdzsé tervét. Ezután az öt frakció vezérszónokai következnek, majd a többi képviselő beszélhet, ma még összesen hat óra hosszan. Csütörtökön és pénteken ezt majd folytatják, összesen 30 órán át tarthat a büdzsé vitája.

Varga: vége a válságkezelésnek

Egy új korszak költségvetése a 2016-os - mondta Varga Mihály vitaindítójában. Mint mondta, a gazdaság túlélte a válságot, növekvő pályán van a magyar gazdaság. "A kormány gazdaságpolitikája bizonyította erejét" - fogalmazott. A jövő évi az adócsökkentés és a fejlődés éve lesz - ígérte. A válságkezelés lezárult, elindult a stabilizáció - fogalmazott.

2,5 százalékos növekedéssel, 2 százalékos hiánnyal és 1,6 százalékos inflációval számol a kormány - ismertette a miniszter a számokat. Az adócsökkentések 170 milliárd forintot hagynak a családoknál Varga számítása szerint. A gazdaság szerkezete szerinte a jövőben kiegyensúlyozottabb lesz, és a háztartások fogyasztása is nőhet. További negyvenezer fővel növelnék a közfoglalkoztatottak számát, így 240 ezer közmunkás lehet jövőre. Erre jövőre 340 milliárd forintot fordítanak.

Domokos: az adósságképlet átírása segített

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke azzal kezdte beszédét: az egyik legfontosabb pont, hogy a 2016-ra tervezett hiány nem érheti el a 3 százalékos határt. Mint mondta, az adósságképletet nem sikerülne tartani, ha az valóban életbe lépne jövőre - ezért is fontos, hogy a kormány a költségvetést megalapozó törvényekben ezt a rendelkezést felpuhítja.

Kérdés, hogy mennyire tekinthető reálisnak a makrogazdasági prognózis, erre azonban az Állami Számvevőszék egyedül választ nem adhat, az a Költségvetési Tanács feladata - mondta az ÁSZ-elnök. Azt a gazdasági adatok szerinte is jól mutatják, hogy túljutott a gazdaságunk a válságon, most már dinamikus a növekedés. A 2016-os költségvetés makrogazdasági környezete azért lesz sajátos, mert a növekedés egyszeri hajtóerejei megszűnnek, kevesebb lesz a felhasználható EU-forrás - fogalmazott. Emiatt a beruházások és a közösségi fogyasztások visszaesésével érdemes számolni, indokolt az óvatosság. Az adóbevételeket reálisan tervezték, de egy részük teljesülése így sem megalapozott.

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke is az adósságszabály megváltoztatását emelte ki elsőképp. A tervezet enélkül nem felelne meg a stabilitási törvény előírásának - mondta.

Rogán Antal, a Fidesz vezérszónoka arról beszélt: minden magyar ember kevesebb adót fog fizetni jövőre. Több munkahely, kevesebb adó - a Fidesz frakcióvezetője szerint ez a 2016-os költségvetés üzenete. A költségvetésnek és az adórendszernek kell egyfajta társadalmi felelősséget mutatnia, amit szerinte a családi adókedvezmény fejez ki.

Az MSZP frakcióvezetője szerint a kormány sem a magyarok gondjaival, sem a világ jó gyakorlataival nem volt tisztában a költségvetés előkészítésekor. Tóbiás József költségvetésnek álcázott kormányzati merényletnek nevezte a 2016-os büdzsét, többkulcsos adórendszert javasolt, illetve több forrást szorgalmazott az oktatásra, az egészségügyre, a szociális rendszerre és az önkormányzatoknak.

A parlamenti ülésen tucatnyi törvénymódosítást elfogadtak, köztük a reklámadó új szabályait is. Este tárgyalnak az e-kártya bevezetéséről is. A nap többi parlamenti eseményének összefoglaláást itt olvashatják.

Támogatást kaphatnak a II. világháborúban elesettek özvegyei, árvái

Anyagi támogatást kaphatnak a II. világháborúban elesett katonák özvegyei és árvái, ha a parlament elfogadja kormánypárti képviselők erre vonatkozó indítványát, amelyet szerdán nyújtottak be az Országgyűlésnek.

A fideszes Lázár János múlt héten közölte, hogy kárpótlást kezdeményeznek annak a ma még élő mintegy 17-18 ezer II. világháborús magyar hadiárvának és hadiözvegynek - köztük, kérelem alapján, határon túl élőknek is -, akiket 1949-ben az akkori államhatalom megfosztott ettől a minősítéstől. Ők a tervek szerint havi 8000-8500 forintos nyugdíjkiegészítést kapnának a magyar államtól.

Elfogadták a reklámadó-törvényt

A mai első napirendi pontként a reklámadó módosításáról tartották meg kivételes eljárásban a vitát - erről a törvényjavaslatról még ma délelőtt szavaztak is. Tállai András államtitkár arról beszélt a vita elején: olyan megoldásban gondolkozott a kormány, amely megfelelne az EU-nak is. Vantara Gyula, a Fidesz vezérszónoka is azt mondta: egy EU-s jogvita következményeit mérlegelve indokolt a módosítás.

Ezért döntött úgy a kormány, hogy a legkisebbeknek 0, másoknak 5,3 százalékos legyen a kulcs. Így szerintük elérhető ugyanaz a bevétel, mint amivel eredetileg számoltak. Persze Vantara felhozta a Fidesz tavalyi érveit is: mint mondta, a kereskedelmi média műsorait úgy állítják össze, hogy nagy bevétel legyen, nem úgy, hogy a társadalom - szerinte magasabb szintű - igényeit vennék figyelembe.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.