BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csepreghy átadta az OLAF-jelentést Tarlós titkárságának

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kormány nevében a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára csütörtökön átadta a Főpolgármesteri Hivatalnak az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentését a 4-es metró beruházásáról.

Csepreghy Nándor a Főpolgármesteri Hivatal előtt tartott sajtótájékoztatóján közölte: a kormány döntése alapján, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter utasítására adta át a jelentés teljes dokumentációját Tarlós István főpolgármester titkárságának.
   
Az átadás céljáról szólva hozzátette: ahhoz, hogy a magyar kormány kialakíthassa álláspontját és válaszolhasson az Európai Bizottság felvetésére, miszerint a 4-es metró beruházása kapcsán a 2010 előtti városvezetés 166 milliárd forintot "lopott, csalt el vagy használt fel szabálytalanul", meg kell ismernie a Fővárosi Önkormányzatnak mint kedvezményezettnek és a jelenlegi vezetésnek mint jogutódnak a véleményét.
   
Ezért - folytatta - a jelentéshez mellékelt kísérőlevélben arra kérte Tarlós Istvánt, hogy február 28-ig ossza meg a magyar kormánnyal az OLAF-jelentésben feltárt cselekményekkel kapcsolatos álláspontját, hogy elindulhasson az egyeztetés a magyar kormány és az Európai Bizottság között.
   
Csepreghy Nándor hangsúlyozta: bízik abban, hogy a Fővárosi Önkormányzatban elvégzett munka érdemben hozzájárul majd ahhoz, hogy a kormány csökkentse a kárt, amit a 2010 előtt városvezetés és kormány okozott Magyarországnak.
   
A jelentés nyilvánosságra hozására vonatkozó kérdésre válaszolva az államtitkár közölte: nem a magyar, hanem az európai adatvédelmi szabályok alapján minősítette az OLAF a dokumentumot, ezért a magyar kormány a Európai Bizottsághoz akkreditált álladó képviseletén keresztül azt kérte a szervezettől, hogy oldja fel ezt az európai korlátozást. Szerinte ha az OLAF és az Európai Bizottság feloldja azt, a magyar kormány egy napon belül feltölti a jelentést a honlapjára. Hozzátette: a kormány világos, írásos nyilatkozatot vár az OLAF-tól és az Európai Bizottságtól ebben az ügyben.
   
Úgy vélte: nem kérdés, hogy Magyarország 13 éves európai uniós történetének legnagyobb fejlesztéséről és legnagyobb korrupciós ügyéről van szó.
   

Csepreghy Nándor azt üzente azoknak a baloldali politikusoknak, akik különböző technikai okokra vezetik vissza az ügyet, hogy az állítások nem igazak, az Európai Bizottság kilátásba helyezett büntetetésének az egyedüli oka, "a Demszky-korszakban ellopott, elcsalt vagy szabálytalanul felhasznált forrásmennyiség".
   
Kérdésre válaszolva elmondta: a teljes beruházás 452 milliárd forintos költségvetéséből 272 milliárd forintnyi szerződés érintett korrupciós ügyben, ebből 166 milliárd forintról mondja azt az OLAF, hogy ellopták vagy elcsalták. Hozzátette: a 166 milliárd forintból 76 milliárd forint érkezett EU-s fejlesztési projektből, aminek 15 százalékát a hazai, 85 százalékát pedig az Európai Bizottság költségvetése állta. 
   
Az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány abban érdekelt, hogy az ügyészség által folytatott eljárások minél hamarabb lezáruljanak és a magyar igazságszolgáltatás mondhassa meg, hogy mely magánszemélyeknek, politikusoknak, politikához köthető üzletembereknek vagy cégeknek kell helytállni az okozott kárért.

MTI Csepreghy Nándor átadta az OLAF-jelentést a Főpolgármesteri Hivatalnak. Fotó: MTI -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.