Közélet

Az EMIH megvette a Zsigmond Király Egyetemet

A hitközség tulajdonszerzésével tovább erősödhet az egyetemen folyó üzletember-képzés és társadalomtudományi oktatás színvonala – írja az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség közleményében.

Az október 11-én, szerdán lezárult, 18 hónapot felölelő tárgyalási és tranzakciós folyamat eredményeként az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tulajdonába került a Zsigmond Király Egyetemet üzemeltető ZSKF Fenntartó Kft.

A teljes vételár önerő részét a hitközség külföldi támogatóinak hozzájárulásával finanszírozta az egyház, ehhez járult hozzá a Magyar Fejlesztési Bank további 1,1 milliárd forintos hitelösszeg biztosításával.

A tranzakcióval a szűkebb értelemben vett zsidó közösséget és a többségi társadalmat egyaránt kiszolgáló saját szeretetszolgálatot, idősotthon-hálózatot és a bölcsődétől a gimnáziumig terjedő oktatási intézményrendszert fenntartó EMIH egy meghatározó lépéssel közelebb került a felsőoktatási szerepvállalására vonatkozó hosszú távú stratégiája megvalósításához. A stratégia részleteit az egyetem új elnöke, a hazai oktatási- és innovációs életben jól ismert Pártos Ferenc október végén tárja a tágabb közvélemény elé.

A tulajdonszerzéssel az EMIH valóra tudja váltani azt az elképzelését, hogy a kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerének mozgósításával a világ innovációs központjaiban megszokott oktatási színvonalhoz közelítő, elsősorban az üzletember-képzésre és a legkorszerűbb társadalomtudományi ismeretek átadására összpontosító felsőoktatási központot hozzon létre a magyar fővárosban.

A most lezárult vásárlással sem az egyetem eddigi szerkezeti felépítése, sem a világi, szekuláris jellege nem fog változni. Az EMIH elkötelezett abban is, hogy a hasonló esetekben elvárható távolságtartással érvényesítse a tulajdonosi, fenntartói szerepét, ugyanakkor mindent megtesz majd annak érdekében, hogy széles körű nemzetközi kapcsolati hálójának mozgósításával az elérhető legmagasabb minőségű oktatási környezet és a tapasztalatok megszerzésének határokon átívelő lehetősége fogadja a képzésre jelentkezőket. A hitközség tervezi a hittudományi képzés elindítását is, a világi oktatást nyújtó lokációtól elválasztott helyszínen.

A ügyletről szóló tárgyalások során a vásárláshoz finanszírozást nyújtó Magyar Fejlesztési Bank meggyőződött arról, hogy a projekt megfelel a szigorú banki követelményeknek, vagyis megfontolt, jól felépített üzleti terven alapul, egyúttal teljesíti a kockázatvállalásra, megtérülésre vonatkozó feltételeket. Az MFB alapvető feladata olyan projektek finanszírozása, melyek az üzleti szempontok mellett kiemelt értékkel is bírnak a társadalom számára, ezért bízik abban, hogy a száraz üzleti megfontolásokon túl szellemiségében is előremutató elképzelés megvalósítását elősegítő, mostani megállapodás mintául szolgálhat további, hasonló beruházások számára is.

Zsigmond Király Egyetem felsőoktatás emih
Kapcsolódó cikkek