A gyermekgondozási ellátásban részesülő édesanyák töltik a legtöbb időt háztartási munkával Magyarországon.
V. Gy.
2018.01.24, 08:26
Megosztom a cikket
A gyermekgondozási ellátásban részesülő édesanyák töltik a legtöbb időt háztartási munkával Magyarországon: 1999–2000-ben átlagosan 511 percet, azaz nyolc és fél órát fordítottak házimunkára, 2009–2010-re ez az érték még további 31 perccel emelkedett, így az akkori időráfordítás több mint 9 óra volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal minap publikált tanulmányából.
A másik végponton a tanulók vannak, akik a háztartási teendőkre napi átlagban egy órát fordítanak. Már itt kimutatható a nemek közötti eltérés: a fiúk háromnegyed óránál is rövidebb időt, míg a lányok 76 – illetve tíz évvel később 81 – percet segítettek az otthoni feladatokban.
Forrás: AFP
A legtöbb házimunkát továbbra is a 60–69 éves férfiak és a 30–39 éves nők végzik. Mindkét nem hosszabb időt tölt el háztartási munkavégzéssel a hét végén, mint hét közben. Hét végi munka általában a fűnyírás vagy a porszívózás.
A nők elsősorban tradicionálisan női teendőket látnak el (főzés, mosás, takarítás), míg a férfiak a ház körüli, a kerti (fűnyírás, sövényvágás) és a karbantartási munkákat végzik el.
A saját háztartás ellátására fordított idő 2009–10-ben a férfiak körében átlagosan napi 79 perc volt, a nőknél 185 perc, ami a férfiak esetében 15 perc növekedés 1999–2000-hez képest, míg a nőknél nem változott az időtartam.
Magyarországon a népesség több időt fordít fizetetlen munkára (214 perc/nap), mint fizetett munkára (164 perc/nap) a legutóbbi, 2009/2010. évi időmérleg-felvétel szerint. Ez a munka nemzetgazdaságilag is jelentős, ennek figyelembevételével a GDP értéke körülbelül a negyedével magasabb lenne.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.