A jövőbeli járványok ellen szorosabb európai összefogás kell
A koronavírushoz hasonló egészségügyi vészhelyzetek elleni küzdelem sikere érdekében fokozottabb koordinációra van szükség – mondta az uniós biztos.
MTI
2020.11.11, 14:55
Megosztom a cikket
A koronavírus-járvány okozta válsághoz hasonló esetleges jövőbeli járványokra való jobb felkészültség és hatékonyabb reagálás érdekben az Európai Unió további lépéseket tesz a kontinens egészségügyi egységének kiépítése felé – közölte Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős uniós biztos.
Sztella Kiriakídisz az unió biztonságosabb egészségi rendszereinek keretére vonatkozó bizottsági javaslatok bemutatásakor közölte,
a jelenlegi járvány és a jövőbeli egészségügyi vészhelyzetek elleni küzdelem sikere érdekében fokozottabb koordinációra van szükség uniós szinten.
Fotó: DURSUN AYDEMIR / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY / AFP
A javaslatok középpontjában a határokon átterjedő súlyos egészségügyi fenyegetésekre vonatkozó jogi keret megújítása, valamint a kulcsfontosságú uniós ügynökségek, nevezetesen az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) válsághelyzetekre való felkészültségének és reagálási szerepének megerősítése szerepel – közölte az Európai Unió biztosa.
The time has come for Europe to build a stronger European #HealthUnion
Levonjuk a tanulságokat a jelenlegi egészségügyi válságból, és megerősítjük felkészültségünket, illetve a határokon átnyúló egészségügyi veszélyek kezelésére való képességünket
- hangsúlyozta az EU biztos.
A bizottság szerint a tagállamoknak javítaniuk kell az egészségügyi rendszereikre vonatkozó jelentéstételt, amelynek ki kell terjednie egyebek mellett:
a rendelkezésre álló kórházi ágyak számára,
a speciális kezelésekre,
az intenzív betegellátási kapacitásra,
az egészségügyi szakemberek számára.
A javaslat szerint a bizottság uniós szintű egészségügyi válsághelyzet- és világjárvány-készültségi tervet és ajánlásokat dolgoz ki, amelyek a nemzeti szintű tervek elfogadásához szolgáltatnak alapot. A nemzeti terveket az ECDC és más uniós ügynökségek támogatásával fogják kidolgozni. A terveket az Európai Bizottság és az uniós ügynökségek ellenőrzik majd.
A mesterséges intelligencia és más fejlett technológiai eszközök felhasználásával uniós szinten megerősített, integrált felügyeleti rendszer jön létre. Közös uniós szükséghelyzet kihirdetése pedig lehetőséget adna a fokozott koordinációra, és lehetővé tenné a válság szempontjából releváns termékek kifejlesztését, felhalmozását és beszerzését – tért ki rá a biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.