BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vesztegzár alá került Temesvár

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Mintegy 400 ezer ember szabad mozgását korlátozó szigorú intézkedések léptek életbe a dél-erdélyi Temesváron. A megyeszékhellyel együtt négy község került vesztegzár alá.

Mintegy 400 ezer ember szabad mozgását korlátozó szigorú intézkedések léptek életbe a dél-erdélyi Temesváron. A megyeszékhellyel együtt négy község került vesztegzár alá a koronavírus-fertőzöttek magas száma miatt. A veszélyhelyzeti bizottság azután rendelt el karantént – idén először Romániában megyeszékhely esetében –, hogy a városban az ezer főre jutó megbetegedések száma hét fölé emelkedett. A vesztegzár alá vont településeken legkevesebb

két hétig tilos a gyülekezés, az emberek legfeljebb hatfős csoportokban közlekedhetnek, de akkor is csak saját felelősségre, vagy a munkáltató által kitöltött nyilatkozat birtokában. Bezárnak a piacok, a vendéglátóhelyek, a kulturális intézmények. Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – legfeljebb 20 óráig tarthatnak nyitva, és befogadóképességük 30 százalékára kell korlátozni a bent tartózkodó vásárlók számát.

Dominic Fritz, a Béga-parti megyeszékhely polgármestere szerint a régió gazdasági központjának számító Temesváron „be kellett húzni a vészféket”, mivel itt a legmagasabb a fertőzöttségi arány az ország megyei jogú városai közül.

Dr. Virgil Musta, a városi fertőzőkórház osztályvezetője tegnap felhívta a figyelmet, hogy Temesváron a koronavírus brit mutánsa terjed, és nagyon sokan előrehaladott, súlyos állapotban kerülnek a kórházba, sok esetben ötvenszázalékos tüdőelégtelenséggel.

Temesvár karantén alá vonása egyébként politikai vitát gerjesztett, az intézkedést ugyanis sokan – köztük a Temes megyei közgyűlés elnöke – ellenezték, a korlátozások ellen pedig több mint százan tüntettek vasárnap este. Florin Citu miniszterelnök viszont elmarasztalta a helyi hatóságokat, szerinte ugyanis a Bánság fővárosa azért került ebbe a helyzetbe, mert sokan nem tartották tiszteletben a járványügyi szabályokat, ugyanakkor nem léptek fel határozottabban a szabályszegőkkel szemben. A kormányfő elutasította a polgármesternek azt az igényét, hogy Temesvár több vakcinát kapjon, miután kiderült:

a városban 20 ezer szabad hely van az oltási várólistán.

Közben a bukaresti kormány a hatályos korlátozó intézkedések szigorítását fontolgatja. A jobbközép kabinet arra készül, hogy az éjszakai kijárási tilalom kezdetét az eddigi 23 óra helyett előrehozza 22 órára, mert a múlt hónapban több mint másfélszeresére emelkedett az újonnan kimutatott koronavírus-fertőzések heti átlaga. Miután az ország több nagyvárosában utcára vonultak a védőoltások esetleges kötelezővé tétele ellen, a román miniszterelnök leszögezte: kormánya napirendjén nem szerepel jogszabálytervezet a kötelező immunizálásról.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.