Közélet

A Hold talajából is kinyerhetünk oxigént

A különleges technológiát egy izraeli cég fejlesztette ki.

A Hold talajából oxigént előállító technológiát fejlesztett egy izraeli startup cég – közölte az Izraeli Űrügynökség (ISA).

Az új technológia kövezheti ki a Holdon létrejövő, annak talajából élő, állandó emberi települések kialakítása felé vezető utat

– közölte az ISA. A módszer célja, hogy megoldják a Földről szállítandó oxigén hatalmas költségének problémáját. A cég szerint egy kilogramm oxigénnek a Holdra szállítása a Földről mintegy 100 ezer dollárba (30 millió forintba) kerül. Oxigénre van szükség az asztronauták légzéséhez és az űrhajók és rakéták űrbéli működtetéséhez, ugyanis ez nélkülözhetetlen az égési folyamathoz.

Fotó: Getty Images

 

Az ISA támogatásával a Helios által kifejlesztett technológia oxigént és különböző típusú fémeket termel a Hold homokja által táplált reaktorral. A Hold talajtömegének mintegy 45 százaléka oxigénből áll.

A folyamat elektrolízisen, vagyis az oxidok elektromos árammal történő lebontásán alapul.

Először a regolitot, a Hold törmelékes kőzetrétegét 1600 Celsius-fokon megolvasztják, majd az olvadékon elektromos áramot vezetnek át, amíg bugyborékoló oxigén nem keletkezik.

A folyamat melléktermékeként keletkező vas, szilícium és alumínium szintén felhasználható a holdi telepek létrehozásában. Az új eszközt a tervek szerint a következő három év két űrmisszióján próbálják ki.

űrhajója viszi el a NASA-t a Holdra

A közös projekt lesz a Mars-misszió főpróbája.

űrkutatás Izraeli Űrügynökség NASA oxigén Hold holdraszállás űrutazás
Kapcsolódó cikkek