BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfogták a Stutthof koncentrációs tábor szökésben lévő titkárnőjét

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A 96 éves hölgy nem akart a fiatalkorúak bírósága elé állni.

A Stutthoff náci koncentrációs tábor egykori titkárnőjének, a 96 éves Irmgard Furchnernek 11000 gyilkosságban való bűnrészesség vádjával kellett volna a fiatalkorúak speciális bírósága elé állni, mivel az események idején még kiskorú volt – közölte a BBC.

Fotó: Markus Schreiber / DPA / AFP

A tárgyalások megkezdése előtt az idős hölgy azonban kereket oldott, és elmenekült a Quickbornban található idősek otthonából.

Furchner Hamburg külvárosába utazott, pedig a Hamburgtól egy órányi autóútra található Itzehoe városában kellett volna bíróság elé állnia.

A náci túlélőket és a halottak hozzátartozóit képviselő csoport felháborodását fejezte ki amiatt, hogy a nőnek sikerült megszöknie.

Hihetetlenül megveti a jogállamiságot és a túlélőket

– írta közleményében a Nemzetközi Auschwitz Bizottság.

A 96 éves egykori titkárnő tárgyalását október 19-re elnapolták.

Irmgard Furchner gépírónőként dolgozott Paul-Werner Hoppe stutthofi táborparancsnok irodájában, a Lengyelországi Gdansk város közelében, amelyet akkoriban a náci Németország megszállt, és Danzig néven ismerték. A háború 1945-ös befejezése előtt két évig állítólag kulcsfontosságú részleteket tudott a koncentrációs táborban történtekről. Hoppe 1954-es tárgyalásán elárulta, hogy a férfi üzeneteket diktált neki, de akkor azt állította, hogy semmit sem tudott a náci gyilkosságokról.

A kegyetlen körülményekről hírhedt Stutthofban csaknem 100 000 embert tartottak fogva, és a becslések szerint 65 000-en haltak meg.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.